Frankfurt

“7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali” başladı

Türk tiyatrosunun önemli isimlerini konuk eden “7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali” sanatseverlerle buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Hessen Eyaleti Bilim ve Kültür Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının destek verdiği festival, 7 günde 6 oyun, 7 atölye, 4 söyleşi ve 1 sergiye ev sahipliği yapacak.

Festival, Sönmez Atasoy’un yazdığı, Mustafa Kurt’un yönettiği, Alpay Ulusoy’un rol aldığı, Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu “Bizim Yunus” oyunuyla başladı.

Volksbühne Frankfurt’taki törene katılan Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Böylesine içerikli bir festival ortaya koymak için çok büyük emek sarf edildi.” dedi.

Festivalin, Türk kültürünün Frankfurt ve Almanya’da en iyi şekilde temsil edilmesine vesile olduğunu aktaran Tunçer, Türkiye ile Almanya arasındaki iş gücü anlaşmasının 60. yıl dönümünde gerçekleştirilmesinin sembolik ve anlamlı olduğunu kaydetti.

Erdem Tunçer, Türklerin Almanya’daki yaşamın her alanında giderek önemli başarılara imza attığını, siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın yanı sıra kültür hayatının da ayrılmaz bir parçası haline geldiklerini dile getirdi.

Festival

– “Almanya, çok kültürlülüğe de kapılarını açtı”

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu da Yunus Emre’nin vefatının 700. yılına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Anadolu, Yunus Emre gibi şairleri yetiştirmiş, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, en ücra köyüne gittiğinizde kendinizi evinizde hissedeceğiniz kadar sevgi dolu bir yer. Kelime anlamıyla, güneşin doğduğu yer. Anadolu’dan 60 yıl önce çıkıp gelen bu insanlar, onların çocukları ve torunları burada yaşıyor. Almanya ihtiyaç duyduğu iş gücüne erişmenin yanı sıra çok kültürlülüğe de kapılarını açtı. Şu an Frankfurt’ta sokaklarda dolaşırken onlarca farklı dili duyabilir, onlarca farklı kültürü Alman şehrinde deneyimleyebilirsiniz. İşte bizi, bu festival olsun, kendi oyunlarımız olsun, kurduğumuz çocuk kulübü olsun, gece gündüz düşündüren, çalıştıran, motive eden konu bu. Hep söylediğimiz gibi, farklılıkları zenginlik olarak görüp birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz olduğu bilinciyle, birbirimize bakarsak biz oluruz. Tam da bu noktada sanatın birleştirici gücüne çok ihtiyacımız var.”

Bugün toprağa verilen usta oyuncu Ferhan Şensoy’un vefatı dolayısıyla üzüntüsünü de paylaşan Kellecioğlu, “Üstadımızdı, ağabeyimizdi. Frankfurt’ta onun 5 oyununu sahneleme şansını yakalayan bir ekip olduk. İyi ki onun eserlerini burada sahneledik, ‘Aşkımızın Son Durağı’ oyunuyla o ve onun gibi usta kalemleri yaşatmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kellecioğlu, festivalin güzel başlayıp, güzel devam edeceğini dile getirerek, “Frankfurt’a yakışan bir festival olacak. Elimizden geldiğinde, dilimiz döndüğünce Türk tiyatrosunu Frankfurt’ta yaşatmaya devam edeceğiz. Bir hafta boyunca Türk Tiyatrosu bence Frankfurt’un kalbinde atacak.” dedi.

– “Yılda yaklaşık 150 oyun sahneliyoruz”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Ankara, Antalya, Adana, Trabzon ve Konya’da 6 uluslararası, 2 de ulusal festival yaptıklarını söyleyerek, “Bu festivallere dünyanın her yerinden tiyatroları davet ediyoruz. Biz, dünya çocuklarıyla çocuklarımız yarışsın istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin