cebinize
Advertisement

300 Euro’nun ne kadarı cebinize kalacak?

Almanya’da halkın gündemi devletin yapacağı maddi yardımlar. Enerji fiyatlarının artması, gıdadan benzine herşeyin zamlanması geçim sıkıntısı çekenlerin sayısında artışa neden oldu. Hem devlet yardımı alanlar, hem çalışanlar ve emekliler gözünü devletin yapacağı ek yardımlara çevirdi. Almanya aylar öncesinden her çalışana 300 Euro’luk enerji yardımı yapacağını açıklamıştı. Şimdi halk bu yardımın ne zaman hesaba yatacağını merak ediyor. Bu konuda Turizmavrupa sayfamıza da çok sayıda soru ve yorum geliyor. Vatandaş “Hala yardımın yapılmasını bekliyoruz. Henüz para elimize geçmedi. Para ne zaman ödenecek?” diye soruyor.

300 Euro kesintiye uğrayacak

Öncelikle şunu belirtelim, enerji yardımı ülkede vergi ödeyen her çalışana ödenecek. 300 Euro’luk miktar brüt olup vergi kesintisine uğrayacak. Para bir kereye mahsus verilirken kişinin elde edeceği miktar aylık gelirine göre farklılık gösterecek. Burada amaç dar gelirliyi desteklemek olduğu için aylık kazancı daha düşük olan 300 Euro’nun tamamını veya büyük kısmını alırken, geliri yüksek olan daha az alacak. Örnek hesaplara bakıldığında yıllık 10 bin Euro’nun altında kazananların 300 Euro’yu kesintisin alacağı görülüyor. Gelir seviyesi bunun üzerinde olanlar vergi kesintisi sonrası en kötü ihtimalle net 193 Euro alacaklar.

Eylül ayında ödenecek

Çalışanların aylardır beklediği miktar eylül ayında işverenler tarafından çalışanların hesabına gönderilecek. Yani bir çalışan bu yardımı eylül ortası veya sonu maaşıyla birlikte alacak. Ayrıca enerji yardımından sosyal yardım alanlar ve emekliler faydalanamayacak. Ancak bu Alman devleti bu gruptakiler için ayrı bir yardım paketi hazırladı. Bu kişiler de buna karşılık diğer yardımları alabilecekler. Yardım paketinin detaylarıyla ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.
(A)
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin