Ziraat

Ziraat Bankası’na Almanya’da “Kara Para” şoku

Ziraat Bankası’nın yurt dışı iştiraki olan Ziraat Bank International AG’ye, “kara parayla” mücadelenin sağlanması için bir temsilci atandı. Deutsche Welle’nin haberine göre Almanya Bankacılık Denetleme Kurumu (BaFin), kara parayla mücadeleyi amaçlayan Alman kanununun ihlal edilmemesi için Ziraat Bankası’nın yurt dışı iştiraki Ziraat Bank International AG’ye bir temsilci atadı. Habere göre BaFin, Alman Kara Para Aklama İle Mücadele Kanunu’na riayet edilmesinin sağlanması için Ziraat Bankası International AG’ye verdiği emre bu banka tarafından uyulmaması üzerine böyle bir karar aldığını duyurdu.

Advertisement

Bilanço ile ilgili endişeler

Deutsche Welle haberinde şu cümlelere yer verdi:

“BaFin, Temmuz 2021’de Ziraat Bankası International AG’nin bazı kredi işlemleri ve bankanın bilançosuyla ilgili endişeleri nedeniyle Frankfurt merkezli bu kurumla görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurmuştu. O dönem Reuters’a konuşan bir kaynak, BaFin’in bu endişelerinden dolayı teftiş için bankaya bir özel müfettiş gönderebileceğini söylemişti.

1,65 milyar Euro bilanço

Almanya’da 2001 yılından beri faaliyet gösteren Ziraat Bankası International AG’nin Berlin, Duisburg, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih’te de şubeleri var.

Ziraat Bankası International AG, 2019 yılında 18,8 milyon euro, 2020’de 14,3 milyon euro kâr açıkladı. Bankanın 2020 sonundaki toplam bilançosuysa 1,65 milyar euroydu.”

Kaynak: https://www.dw.com/tr/ziraat-bankasının-almanya-iştirakına-kara-para-teftişi/a-61515485?fbclid=IwAR0QsBPLm0GczhHc6TeawjmlvMgir2k1oDd81kBpJSEL-a2b2qFxH1E6VmY

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin