Yurtdışından kargo ile gelecek eşyanın gümrük vergisine zam

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle yurtdışından postayla yapılan kargo ile alışverişte Gümrük Vergisi oranları arttırıldı. Cumhurbaşkanı kararına göre, Avrupa Birliği (AB) dışından gelen eşya durumunda ödenecek maktu vergi yüzde 10 daha arttırlarak yüzde 30’a çıkarıldı. Karara göre, bu kapsamda söz konusu eşya için ödenecek tek, maktu gümrük vergisinde değişiklik yapılmadı.

Advertisement

ÖTV Kanununa tabi listede yer alan eşyalar için ekstra % 20 zam daha yapıldı

Eşyanın ÖTV kanununa ekli 4. Sayılı listedeki eşya olması halinde bu vergi oranlarına ek olarak % 20 vergi daha tahsil edilecek. Kararın kapsamına 1500 Euro’yu geçmeyen ilaç gönderileri de eklendi. Getirilecek eşyanın brüt ağırlığının 30 kg’ı geçmemesi gerekiyor.

İstisna kapsamında olan ürünler hangileri?

Değeri 1500 Avro’yu geçmemek üzere yolcunun beraberinde gelen sigara ile alkollü içki ve kozmetik ile gıda ürünlerinin haricinde kalan ve değeri 430 Euro, 15 yaşından daha küçük olanlar için ise 150 Euro’nun üzerinde olan eşyalar üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

Nitelikleri ya da diğer teknik özelliklerinin tespit edilmesi amacı ile inceleme ve analiz ya da test edilmek amacı ile getirilen eşyalara vergide muafiyet yapılacak. Yurtdışından Türkiye’ye tıbbü araştırma yapmak amacı ile gönderilen biyolojik materyaller de bu kapsamda değerlendirilecek fakat bu materyallerin Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış yerler adına gönderilmesi gerekiyor.

Kitap ve basılı yayınlardan da vergi alınmayacak olup motorlu vasıtaların beyannamenin tescil tarihinden başlayarak 10 yıl geçmedikçe gümrük vergileri tahsil edilmeden satışları gerçekleştirilemeyecek. 10 Yıl sonrasında da söz konusu vasıtaların satışlarında gümrük vergisi aranmayacak.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin