Yurtdışındaki Türklere yönelik yapılan çirkin paylaşımlara tepki

Yurtdışındaki Türklere yönelik yapılan çirkin paylaşımlara tepki

Almanya Türk Federasyonu Genel Sekreteri Fatih Oğuz, yurt dışında yaşayan Türklere yönelik son zamanlarda artan olumsuz algı hakkında açıklamalarda bulundu. Gümrük kapılarında bekleyen arabalar gösterilerek yurt dışında yaşayan vatandaşlara karşı çirkin bir kampanyanın yürütüldüğünü söyleyen Oğuz, 13 yıl öncesinde 1 Euro’nun 2 Türk Lirası olduğunu hatırlatarak, yurt dışında yaşayan Türklerin Türkiye sevgisinin Euro kuruyla ölçülemeyeceğini belirtti.

Yurt dışı oy hakkı verilen mücadeleler sonucunda kazanılmış bir hak

Özellikle bu yıl bazı yönlendirilmiş paylaşımlar olduğunu ifade eden Oğuz, bu paylaşımların güven bağlarını zedelemek ve bertaraf etmeyi amaçladığını savundu. Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanma haklarının hukuki temellere dayandığının hatırladığı paylaşımda, yurt dışında yaşayan vatandaşların oy haklarının yıllarca verilen mücadeleler sonucunda kazanılmış bir hak olduğu belirtildi. Oğuz ayrıca, Avrupa’da yaşayan vatandaşların hem Türkiye hem de yaşadıkları ülkeye karşı duyarlılık sahibi olduğunu hatırlattı.

İlginizi Çekebilir
Sılayolu: Aracınızın yurda giriş/çıkış kayıtlarını buradan öğrenebilirsiniz

Almanya Türk Federasyonu Genel Sekreteri Fatih Oğuz’un yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Gümrük kapılarında bekleyen arabaları göstererek yurt dışında yaşayan Türklere yönelik yürütülen çirkin kampanyalara çanak tutanlar iyice zıvanadan çıkmış durumdalar.
Bu insanların Türkiye sevgisini Avro hesabı üzerinden “10 TL”ye bağlayanlar 13 yıl evvel 1 Avro 2 TL civarında olduğunu hatırlasınlar. Bu insanlar tüm emeklerini her iki ülkeye de katkı sağlayacak şeklinde yeni bir medeniyetin inşa süreci için seferber ettiler.
Dili, dini, kültürü farklı olan ülkelere gelen birinci neslin çocukları, torunları; nesilden nesile aktarılan medeniyet sürecinin yolunu ilimle, ekonomiyle, sporla, sanatla bir sonraki nesil için hazırlamaya devam ediyorlar.
Bu insanlar “gurbetçi”, “Almancı” sıfatından taşarak; tarihin akışıyla biçimlenen, sosyolojik gelişim ile kurumsallaşan bir Avrupa Türklüğünü inşa ettiler.
Avrupa Türklüğün sosyolojik medeniyet sürecinden rahatsız olanlar; Avrupa ülkelerinde “Türkiye’yi çok seviyorsanız geri dönün tabi burası rahat gidemezsiniz”, Türkiye’de ise “Türkiye’yi çok seviyorsanız Türkiye’ye gelin tabi rahatınızı bozup burada yaşamayı göze alamazsınız” tarzında bir algı manipülasyonuna başvuruyorlar.
Özellikle bu yıl kolektif terörün aparatları tarafından yönlendirilen bazı paylaşımlar güven bağlarını zedelemek nihai olarak da bertaraf etmek üzerine kurgulanmış vaziyette.
Yurt dışında oy kullanma hakkı gibi Avrupa Türklüğünün hukuki açısından sahip olduğu her hak yıllarca verilen mücadele ve üstesinden gelinen bedeller neticesinde lütfedilmiş değil kazanılmış haklardır!
Kazanılan haklar üzerinden istismara, şaibeye, bozgunculuğa yeltenenler art niyet taşıyan zavallılardır. Avrupa Türklüğüne yaftalamaya çalıştıkları “döviz” etiketi kendi hüviyetlerinin, zihniyetlerinin, hazlarının, iştahlarının, arzularının tıpkıbasımıdır.
Avrupa Türklüğü hem üzerinde yaşadığı ülkeye hem de Türkiye’ye karşı duyarlılığının bilincindedir. Avrupa Türklüğü moralini zinde tutarak, emeklerine sahip çıkmaktan vazgeçmeyecektir. Avrupa Türklüğü tek gövdeli çift başlı kartal gibi bir medeniyet şaheseridir.
Fatih Oğuz
ATF Genel Sekreter”

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

İlginizi Çekebilir
Türeci ve Şahin’e "İmparatoriçe Theophano" ödülü

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

yardım

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor!

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor! Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada, hükümetler ekonomik zorluğa giren işletmeler için çeşitli yardım paketleri devreye koydu. Almanya’da, kapanma dönemlerini...

Çok Okunanlar

meme

Meme kanserinin en çok Avrupa’da görülüyor

Meme kanserinin en çok Avrupa'da görülüyor Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), meme kanseri vakalarının dünyada en çok Avrupa'da görüldüğünü bildirdi. DSÖ Avrupa Bölgesi Ofisi'nden yapılan yazılı...

Önerilen