doğum

Türkiye Cumhuriyeti, hem yurtiçi hem de yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine doğum yardımı veriyor. Anne, baba veya her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor. Doğum yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için yardım verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Yurtdışında yaşayanların başvuruları Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları da mümkün.

Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılmakta.

Doğan her çocuk için bir defa verilecek olan doğum yardımı parası adınıza PTT’ye yatırılır. Türkiye’de postaneye gittiğinizde kimliğinizi gösterip parayı çekebilirsiniz. Müracaat tarihinden sonra 1 yıl içinde Türkiye’de belirttiğniz il postanesinden almanız gerekmekte. 

Fakat şu hususa dikkat etmek gerekiyorBu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir.

Doğum başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz

(G.Ş)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin