Yola çıkmadan kontrol edin

Otomobille tatile gitmek isteyenler dikkat: Her ülkenin trafik cezaları ve kuralları farklı. Yola çıkmadan önce aşağıdaki bilgileri mutlaka kontrol edin.

Avrupa’da tatil yapmayı planladığınız ülkeye göre trafik cezalarını ve kurallarını da gözden geçirmenizde fayda var. Örneğin bazı ülkelerde araçta bulundurmanız gereken trafik gereçleri Almanya’ya göre farklı olabilir. Eksik çıkması durumunda da ceza ödemeniz gerekir. “Zurich” sigorta şirketi bu nedenle karayolculuğu yapacak sürücüleri bilgilendirdi ve ülkelere göre dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Yedek yelek: Fransa, İtalya, Lüksemburg veya doğu Avrupa’da tatil yapmayı planlayar şunu unutmamalı: Bu ülkelerde araçta sadece bir yelek bulundurmak yetmiyor, araçta ne kadar şoför varsa, o kadar da yelek şart.

İlginizi Çekebilir
Sılayolu ülkesi Makedonya: Bu hataları yapanlara para cezası
İlginizi Çekebilir
İşte taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kural

Yangın söndürücü: Türkiye ve Yunanistan’da her araçta bir yangın söndürme cihazı bulundurma zorunluluğu var. Bu kurala Belçika, Danimarka, İzlanda, Makedonya, Norveç, Polonya ve İsveç’te de uymakta fayda var.

Yedek ampül: Araçta farlar için yedek ampül bulundurmak Hırvatistan ve Slovakya’da mecburi. Şu ülkelerde ise tavsiye ediliyor: İtalya, Fransa, İspanya.

İkinci uyarı reflektörü: Türkiye’de araçta iki uyarı reflektörü bulundurmak zorunlu. Hırvatistan ve Slovenya’da bu kural arkasında karavan taşıyanlar için geçerli.

Alkol testi kaldırıldı: Fransa’da geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren “araçta alkol testi bulundurma” zorunluluğu kaldırıldı. Bunda testlerin güvenilir bir sonuç vermemesi önemli bir etken oldu.

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

SunExpress

Gurbetçilere güzel haber: Kayseri’den Viyana’ya direkt uçuş

Avrupa ülkelerine direkt uçuşlar arttı SunExpress Üst Yöneticisi Max Kownatzki, SunExpress'in 27 ülkede 52 noktaya sefer düzenlediğini, Kayseri'nin de Anadolu'daki önemli noktalardan biri olduğunu belirtti....

Çok Okunanlar

taksi

İşte taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kural

İşte taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kural İçişleri Bakanlığı tarafından son dönemde taksilerle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kuralın yazılı olduğu...

Önerilen

slovenya

Sılayolu’nda yeni tünel bu tarihte açılacak

Sılayolu’nda yeni tünel bu tarihte açılacak Slovenya üzerinden Avusturya'ya ulaşan ve Akdeniz, Balkanlar ve Orta Avrupa'yı birbirine bağlayan kara yolu ağındaki en önemli nokta olarak...