Euro
Advertisement

“Yanımda fazla para” yok diyen sürücüde bakın kaç Euro bulundu

Avrupa’da yolcuların yanında serbest taşıyabileceği para miktarı 10 bin Euro’nun altında. Bu miktarın aşılması durumunda bunun yetkililere beyan edilmesi gerekiyor. Bu kural sadece havalimanları için geçerli değil. Örneğin otoyolda seyahat edenler için de geçerli. Eğer gümrük memurları bir sürücüye yanındaki para miktarını sorarsa, araçtakiler buna doğru cevap vermeliler. Eğer yanında 10 bin Euro’yu aşan bir miktar varsa bunu sözlü olarak belirtmeliler. Yüksek miktarda para taşımak suç değil, yani taşıyabilir siniz. Ancak yetkililer size tabiki bu paranın kaynağını sorabilirler.

Arama yapmak isteyince ortaya çıktı

Kaçakçılık olaylarını engellemek için yapılan bu tür kontrollerde bazı kişiler kendilerini zora sokacak davranışlarda bulunuyorlar. Hamburg’da kısa süre önce durdurulan bir araçta yolculara „yanınızda kaç para var“ diye soruldu. Araçtaki iki kişi de „Yanımızda az miktarda para olacaktı“ diye cevap verdiler ve paralarını gösterdiler. Ancak memurlar verilen cevapları ve hareketleri şüpheli buldukları için araçta arama yapmaya karar verdiler.

Bagaja saklamışlar

Bunun üzerine aracın sürücüsü yanında 20 bin Euro daha olduğunu itiraf etti. Memurlar buna rağmen aracı aramaya karar verdiler. Yapılan kontrolde aracın bagaj kısmındaki deri bir çantanın içinden banknotlar fark edildi. Yapılan sayımda iki yolcunun toplamda 37.350 Euro ile seyahat ettiği anlaşıldı.

Neden yalan söyledin?

Paranın bulunmasının ardından zor durumda kalan sürücü, bunun şirkete air bir miktar olduğunu ve bankaya götürdüklerini bildirdi. Neden yalan söylediği konusunda ise bir açıklama yapamadı. Yetkililer bunun üzerine iki kişi hakkında yasal işlem başlattı. Soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Yetkililer, soru yöneltilen her kişinin yanındaki para miktarını eksiksiz söylemesi gerektiğine dikkat çektiler.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin