yakıt
Advertisement

Yakıt tasarrufu için sürücüler ne yapmalı?

Dünyada artan petrol fiyatları ve zararlı gaz salınımının çevre üzerindeki etkileri sebebiyle, birçok araç kullanıcısı mümkün olduğunca az yakıt sarfiyatı yapmaya çalışıyor. Kısa mesafelerde göze batmayan tüketim değerleri mesafe uzadıkça büyük rakamlara ulaşabildiği gibi, günlük hayatta göze batmayan farklar da uzun vadede büyük rakamları bulabiliyor. Sıla yolu hazırlıkları sürerken, uzmanların yakıt tüketimi konusundaki tavsiyelerini yeniden hatırlamak, hem çevre hem de bütçe için faydalı olacaktır. Yakıt tasarrufu için uyulması gereken birçok ince detay olmakla beraber, bazı önlemler ise olmazsa olmaz durumunda. Peki yakıt tüketimini azaltmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar neler?

Lastik basıncını kontrol etmek

Bütün uzmanlar, yakıt sarfiyatının azaltılması için en önemli etkenlerden birisinin lastik basıncı olduğu konusunda mutabık. Her aracın ve lastiğin ideal lastik basıncı değişmekle beraber, aracınız ve lastiğinize uygun hava basıncının korunması yakıt tasarrufu için olduğu kadar sürüş güvenliği için de önemli. Araçlara göre değişmekle beraber, birçok araç için olması gereken lastik basıncı kapı eşiklerinde yazar.

Bakımları düzenli olarak yaptırmak

Yakıt tasarrufunu sağlamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise araç bakımlarını aksatmamak. Araç bakımları aracın arıza yapmasını önlediği gibi, bakım sırasında değişen filtrelerin yakıt tüketimi üzerindeki etkisi de büyük.

Aşırı hız yapmamak ve ani hızlanmalardan kaçınmak

Aşırı hız ve sıklıkla yavaşlayıp hızlanma da araçların yakıt tüketimini artırır. Kullandığımız araçlar, genellikle en çok yakıtı hızlanma sürecinde harcar. Bu sebeple fazla fren veya gaz kullanmadan, mümkün olduğunca stabil bir hızda gitmek de akaryakıt sarfiyatını düşürecektir. Bu konuda hız sabitleyicisi olan araçlarda hız sabitleyicisini kullanmak da önerilen önlemler arasında. Araca göre değişmekle beraber, belirli hızlar aşıldığında yakıt tüketimi fazlaca arttığı için, aşırı hızdan da kaçınmak gerekir.

Fazla yüklerden kurtulup, aracın aerodinamik yapısını bozmaktan kaçınmak

Araçları olması gerekenden fazla yüklemek akaryakıt tüketimi arttıran etkenlerden biridir. Bunun için özellikle uzun yola çıkarken, yanınıza alacağınız gereksiz ağırlıklardan kurtulmak yakıt tüketimini düşürecektir. Aynı zamanda aracın üzerine sabitlenen bavul, bisiklet ve diğer eşyalar da akaryakıt tüketimini arttırır.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin