Yağmurlu
Advertisement

Yağmurlu havada araç kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Son yıllarda mevsimlerde gözlemlenen değişimlerle beraber, artık bahar aylarının dışında da uzun süreli yağmurlar görülüyor. Bazı bölgelerde yaz yağmurları etkisini artırırken, yazın görülen uzun süreli yağışlı hava dalgaları da artık günlük hayatlarımızın parçası oldu.

Kısa süre içerisinde birçok iklim, coğrafya ve hava şartlarından geçen sıla yolu sürücüleri, güzergahlarının ciddi bölümünü yağmurda sürüş yaparak geçirebiliyor. Peki yağmurlu havalarda araç kullanacak olanlar için uzmanlar neler öneriyor, yağmurlu havalarda araç kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Yağmurlu havada hızınızı düşürün

Yağış sırası ve sonrasında, lastiklerin yol tutuş kalitesi düşeceğinden, özellikle virajlara girmeden araçların hızlarının düşürülmesi gerekiyor. Yağış sırasında ayrıca görüş mesafesi düşüp fren mesafesi de uzayacağı için, yağmurlu havada karşılaşılabilecek beklenmedik durumlar da düşünülerek, her zamankinden daha yavaş seyretmek önem taşıyor.

Takip mesafesini artırın 

Yağmurda görüş mesafesinin azalması ve fren mesafesinin uzamasıyla, önünüzdeki aracın ani fren yaptığı haller daha da tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden sürücülere yağmurlu havalarda takip mesafesinin artırılması tavsiye ediliyor.

Kısa farlarınızı açın

Yağmurlu havada farların açık olması, yolu görmek kadar görülür olmak için de önem taşıyor. Yağmurda kısa farlarınızı açarak hem görüş mesafenizi iyileştirebilir, hem de diğer sürücülerin sizi görmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

Su birikintilerinden kaçının

Yağmurlu havalarda görülen su birikintileri çoğu zaman zararsız olsa da, bazen yolda yaşanan çöküntüleri gizleyebiliyor. Ayrıca hızlı girilen su birikintileri aracınızın kontrolden çıkmasına da sebep olabilir. Bu yüzden sürücülere yol üzerindeki su birikintilerinden kaçınmaları öneriliyor.

Buğulanmayı engelleyin

Yağmurlu havalarda araç içi ve dış sıcaklık farkı artarken, aracın pencerelerinin de açılması mümkün olmadığı için camlarda buğulanmalar da artıyor. Sürüş güvenliğinin en önemli unsuru olan çevreye hakimiyeti engelleyen bu durumdan, artık araçların hemen hepsinde bulunan buğu önleme fonksiyonlarıyla kurtulmak mümkün. Bu özellik bulunmayan veya yeterli olmayan araçlar için ise, buğu önleyici solüsyonları kullanabilirsiniz.

Ara sıra fren pedalına dokunun

Yağmurda ıslanan fren balataları, ani duruş gerektiren durumlarda fren mesafesinin daha da artmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için yağışlı havalarda ara sıra fren pedalına hafifçe dokunulması gerekir.

Lastiğiniz yağmura hazır olsun

Doğru jant – lastik kullanımı ve mevsime göre uygun lastik hava basıncının korunması da yağmurlu havada yol tutuşu ve fren mesafesi için büyük önem taşıyor. Lastik ve jant seçilirken aracınız için önerilen lastik ve jantları tercih etmek ve özellikle uzun yola çıkmadan önce lastiklerinizin basınçlarını kontrol etmek de bazı durumlarda hayati önem taşıyabiliyor.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin