Pasaport

Yurtdışı seyahatlerde vize gerektiren ülkelere başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmakta. Detaylar haberde…

Advertisement

Vize işlemlerinizde vize başvurusu yaptığınız konsolosluk, kişisel ve finansal bilgilerinizi değerlendirir, ülkelerini seyahat etme amacınıza bakar. Dikkate aldıkları nokta, ülkelerine belirttiğiniz şekilde giriş ve çıkış yapmanız, bunları istedikleri evraklarla ispat edebilmeniz, seyahatiniz esnasında seyahat maliyetinizi kendinizin karşılayabilecek durumda olduğunuzu,  zor durumda kalmayacağınızı göstermenizdir.

 • Schengen Vizesi alırken başvuru yaptığınız ülkeye seyahat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda bir sonraki Sshengen Vize başvurunuzda sorun yaşayabilirsiniz, vize aldığınız ülkeye giriş yapmadığınızda,  gitmek istediğiniz ülkeye kabul edilmeyebilirsiniz.
 • Parmak izi, Schengen Vizeleri için 2 yıl geçerlidir. 2 yıl boyunca tekrar müteakip vize başvurularınızda parmak izi vermeniz gerekmemektedir.
 • Fake rezervasyonlar ile yapılan vize işlemlerinde vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Çoğu konsolosluk vize kitlerinizde belirttiğiniz oteli bizzat arayarak sorgulamaktadır.
 • Vize Reddi ile karşılaştığınızda konsolosluk size reddin gerekçesini bildiren bir yazı verir. Vize reddi akabinde itiraz edebilir tekrar başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak tekrar vize reddi almanız durumunda minimum 2 yıl tekrar vize başvurusu yapamazsınız.
 • Schengen Vizesi de dahil olmak üzere bütün vize işlemlerinizde; finansal bilgilerinizin incelendiği banka hesabınız yeni açılmış bir hesap olmamalıdır. Banka hesabı; eski ve hesap hareketlerinin bulunduğu bir banka hesabı olmalıdır.
 • Çin Vizesi: Çin TC. vatandaşlarına turistik amaçlı vize vermemektedir. Sadece Business geziler (Fuar vb) ve davetiye ile Çin’e gidilebilmektedir. Çin’e hazırlanmış olan paket programlara yoğun talep olması nedeniyle; bu soruna hem Çin’de hem de Türkiye’de yasadışı bir yapılanmayla çözüm bulunmaya çalışılıyor. Türkiye’den Çin’e gidecek olana Çin’den davetiye gönderiliyor, belli bir para miktarı karşılığında. Bu şekilde hem aracı hem de davetiye gönderen Çin vatandaşı para kazanmış oluyor. Ancak bu çok riskli ; Tespit edilmeniz halinde Çin’in katı bir yönetim anlayışı var, Çin’de idam cezası var. Bazı büyük Tur Operatörleri ise düzenledikleri paket programlardaki kalabalık grupları için Vize işlemlerini kendileri gerçekleştiriyor. Bu daha güvenli. Çin’le Vize konusunda yaşanan bu sorunun yakın bir zamanda TC’nin ilgili makamlarınca çözüme kavuşturulacağı bekleniyor.
 • Vize başvuru tarihi ; seyahat tarihiniz itibariyle Pasaportunuzun geçerliliği minimum 6 ay olmalıdır ve pasaportunuzda yeterli boş sayfa bulunmalıdır.  Aracı kurum ile vize işlemlerinizi gerçekleştirecekseniz: Vize işlemleriniz için minimum 1 ay önce evraklarınızı eksiksiz teslim etmiş olmanız gerekmektedir.  Vize işlemlerinizi kendiniz bizzat yapacaksanız Vize başvuru tarihiniz 1 aydan daha fazla olmalıdır, yine evraklarınızı eksiksiz istenildiği gibi hazırlamış olmak kaydıyla, zira Konsolosluğun yoğunluğuna göre size bilgilendirme ve feed back sağlanıyor.
 • Vize işlemlerinde gerekli olan evraklar, statünüze göre (öğrenci, emekli, serbest çalışan, işveren, sigortalı çalışan vb) değişiyor, bazı meslek gruplarının da (avukatlar vb) bağlı oldukları meslek odasından evrak alması isteniyor.
 • Seyahat giderlerinizi ve seyahatinizi bir yakınızın karşılayacağı durumda ise, karşılayacak kişinin finansal bilgileri dikkate alınıyor.
 • 18 yaşını doldurmamış çocuklar ile seyahat edecek olanlar için anne ve babadan Noter onaylı “Muhafakatname’’ almak zorundadırlar.  Ayrıca çocuk anneyle seyahat edecekse babanın, baba ile seyahat edecekse annenin Muhafakatname vermesi gerekmektedir. Burada amaç çocuk kaçırılmalarını önlemektir.
 • AB ülkelerine seyahatlerinizde tek bir ülkeye gidecekseniz Tek girişli, birden fazla ülkeyi seyahat edecekseniz Multi SchengenVizesi almanız gerekmektedir.
 • Bazı ülkeler sadece Başkonsolosluklarından vize başvurusu kabul etmektedir .
 • İkamet ettiğiniz şehirde Vize Başvurusu yapacağınız Konsolosluk yok ise ; en yakın lokasyonda bulunan Konsolosluğa yada Başkonsolosluğa  Vize başvurunuzu yapabilirsiniz. ( İstanbul, Ankara, İzmir vb )
 • Sorunsuz bir Vize işleminde , evrakların eksiksiz teslim edilmesi ve Konsolosluk tarafından kabul edilmesiyle ; bir sonraki haftaya Vize Randevusu verilir, daha sonraki hafta da Vizeniz onaylanır.
 • Ohal sebebi ile yurtdışına seyahat edecek olan Yeşil Pasaportlu yolcular için Vizesiz seyahat edebilecekleri ülkelere de gitseler ayrıca evrak istenmektedir.
 • İngiltere, Amerika gibi ülkelere Vize başvurusu şahsen yapılmaktadır. Aracı kurum kabul edilmemektedir.
 • Eritre Vizesi için Ankara, Doha Büyükelçiliği’nden başvuru yapılmaktadır.
 • TC vatandaşı olmayanlar, Türkiye’de oturumları varsa Vize Başvurusu yapabiliyor. Yoksa Konsolosluklarıyla görüşmeleri gerekmektedir.
 • Bazı ülkelerde online ya da ülke girişlerinde Vize verilmektedir (Azerbaycan, Nepal vb ). Ülke girişinde vize alacaksanız yanınızda mutlaka fotoğrafınızı bulundurunuz. 
 • Küba seyahatinizde Pasaportunuza Küba giriş damgası bastırmayın. Amerika’ya giriş yapamazsınız. Küba’da buna çözüm olarak giriş belgeniz ayrı bir evrak olarak verilmektedir.
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin