Reklam

Ana Sayfa Aktuel Haberler Uzaktan eğitimde çocukların göz sağlığı nasıl korunabilir?

Uzaktan eğitimde çocukların göz sağlığı nasıl korunabilir?

Uzaktan eğitimde çocukların göz sağlığı nasıl korunabilir?

Koronavirüs salgınıyla mücadelede milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim alıyor. Anne babalar saatlerce ekran başında kalan çocukların göz sağlığı için endişe ediyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Dilek Karaca, göz sağlığı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Opr. Dr. Dilek Karaca, çocukların eğitimlerini aksatmadan göz sağlığını korumak için ailelerin neler yapabileceğini şöyle anlatıyor: “Mesleki pratiğimizde gördüğümüz çocuk hastalarımızın büyük bir kısmında ebeveynleri tarafından uzun süreli tablet ve telefon karşısında olmakla ilgili şikayetler vardı. Fakat pandemi süreciyle başlayan sosyalleşmenin azalması ve online eğitimle birlikte öncesinde şikayet edilen bu durumla daha fazla karşı karşıya kalıyoruz.

Öncelikle çocuğunuzun herhangi bir göz bozukluğunun olup olmadığını saptamak için göz kontrolü yaptırmalıyız. Ders aralarında çocuklar ekran başından kalkıp, pencereden uzağa bakarak gözlerini dinlendirmelidirler. Göz kuruluğu açısından özellikle klima ve kaloriferli ortamlarda odanın nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Ekran ışınlarına karşın uygun filtrelerle çocuklarımızın gözlerini korumalıyız.”

İlginizi Çekebilir
Almanya'da koronavirüsten vefat eden Türklerin sayısı kaça yükseldi?

Göz sağlığını korumak için neler yapılmalı?

  1. Sağlıklı Yaşam: Sağlık bir bütündür. Genel vücut sağlığı için yaptığımız birçok şey göz sağlığını da etkileyecektir. Sağlıklı beslenme; mevsiminde ve doğal olan sebze, meyveler, lifli gıdalar, zeytinyağı, ceviz, deniz ürünlerini dengeli ve düzenli olarak tüketmek önemlidir. Düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolü sağlayın, sigaradan uzak durun.
  2. Düzenli Göz Kontrolü: Özellikle yenidoğan – çocukluk dönemi ve 40 yaş sonrasında düzenli göz kontrolü yapılmalı.
  3. Güneş Gözlüğü Kullanımı: UV filtreli güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
  4. Ekran karşısında çalışma sınırlandırmalı, eğer zorunlu olarak çalışılması gerekiyorsa uygun filtre ile gözün ekran ışınlarından korunması gereklidir. Karanlık veya loş ışıklı ortamda çalışmaktan kaçınılmalıdır. Mola aralarında uzak bir noktaya bakarak gözleri dinlendirin.
İlginizi Çekebilir
Koronavirüs tiyatroları vurdu, kitaplara ilgiyi artırdı

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

Türkiye

“Türkler eve kapandı, ülkenin keyfini turistler çıkarıyor”

"Türkler eve kapandı, ülkenin keyfini turistler çıkarıyor" Türkiye, 17 Mayıs'a kadar tam kapanma sürecinde ancak turistler bu uygulamadan muaf tutuluyor. Hal böyle olunca plajlar turistlere...

İlginizi Çekebilir

ikamet

İsviçre’deki ikamet iznini aşanlar nereye başvurmalı?

İsviçre'deki ikamet iznini aşanlar nereye başvurmalı? Koronavirüs sebebiyle resmi dairelerdeki işlemlerini yaptırmayanlar, ikamet izin süreleri ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamak için tedbir almalılar. Bern...