maske

Uçakta maske zorunluluğunda yeni gelişme

Maske zorunluluğu, birçok ülkedeki Kovid-19 vakalarındaki düşüş düşüş nedeniyle esnetildi. Sadece kapalı alanlarda ve toplu taşımalarda zorunlu olan maskeyle ilgili yeni kararlar alınıyor. İki yıldan fazladır hayatımızda olan maskeler ile ilgili ABD’den yeni bir karar geldi. ABD’de federal mahkemenin dün aldığı karar sonrası ülkenin 4 büyük hava yolu firması, iç hat uçuşlarında maske zorunluluğunu kaldırdı. Ülkenin en büyük 4 hava yolu firması olarak nitelendirilen United, Delta, American ve Southwest firmaları, mahkeme kararına uygun şekilde iç hat uçuşlarında uygulanan maske takma zorunluluğunu kaldırdıklarını duyurdu.

Advertisement

 BBC Türkçe’de yer alan habere göre  ABD’nin Florida eyaletinde federal bir yargıç, Biden yönetiminin uçaklar ve diğer toplu taşıma araçlarında maske takılmasını zorunlu kılan kararını bozdu.

Eski Başkan Donald Trump döneminde atanan yargıç Kathryn Kimball Mizelle, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) bu kararla yetkilerini aştığına hükmetti.

CDC, Covid-19 vakalarının artmaya başlaması üzerine geçen hafta maske zorunluluğunu 3 Mayıs’a kadar uzatmıştı. Federal yargıçlar, yönetimin tüm ülkeyi kapsayan kararlarını bloke edebiliyor.

Zorunluluk fiilen kalktı

Yargıç Mizelle’in kararıyla havalimanlarında, trenlerde, taksilerde ve ulaşım merkezlerinde maske zorunluluğu fiilen kalktı. Ulaşım Güvenlik Dairesi kararın ardından maske zorunluluğu kararının artık uygulanmayacağını duyurdu.

(GŞ)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin