yasak
Advertisement

Uçaklarda Apple’ın bu ürününü kullanmak yasak

Alman havalimanları, bu yılki yaz tatilinde yoğun bir dönem geçirmişti. Şimdi de dönüş dalgasının başlamasından bu yana büyük bagaj trafiği yaşanıyor. Böyle bir yoğunlukta da bagajların kaybolması ya da yolda düşürülmesi gibi olaylar sık sık yaşanıyor. Berlin, Münih ve Frankfurt’ta sahipsiz bavulların depolandığı ayrı depolama alanları belirlenmiş durumda.

ifun.de’nin aktardığına göre, Berlin’de, bir havaalanı sözcüsü Rundfunk Berlin-Brandenburg’a yaptığı açıklamada, temmuz ayı ortasında her gün yaklaşık 300 valizin depolarda bekletildiğini, daha sonra yer hizmeti sağlayıcılarına iletildiğini, ancak bazen orada haftalarca bekletilmek zorunda kaldığını bildirdi.

Apple’ın kişisel eşyaları takip etmeyi sağlayan cihazı AirTag’in, valizlere yerleştirildiğinde yolculara yardımcı olabileceği düşünülüyor. Yaklaşık 2 Euro’luk bir madeni para büyüklüğünde olan Apple’ın eşya bulucusu, sürekli Bluetooth sinyalleri yayıyor ve valizlerin izlenmesini sağlıyor. Ancak bagajlarına bu cihazları takan yolcular, geçerli yasal gereklilikleri ihlal edebileceği belirtiliyor.

LUFTHANSA DA DUYURDU

Bir Lufthansa sözcüsünün Wirtschaftswoche’ye aktardığına göre, eşya takip cihazlarına dünya çapında uçaklarda izin verilmiyor. Bu tür ürünler, yeni olması nedeniyle henüz mevcut düzenlemelere dahil değiller. Bu nedenle yasal olarak bir akıllı telefon gibi değerlendiriliyorlar. Sadece el bagajında ​​veya kapalıyken taşınmasına izin veriliyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin