Türklerin bulduğu koronavirüs aşısının ücreti belli oldu

588
Koronavirüs

Tatil

Türklerin bulduğu koronavirüs aşısının ücreti belli oldu

Dünyada koronavirüs salgınında hem vakalar hem de ölümler her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde tüm dünyanın beklediği koronavirüs aşısıyla ilgili sevindirici haber gelmişti. Başında Türklerin bulunduğu Biontech şirketi geliştirdiği koronavirüs aşısının son testlerinin başarıyla tamamlandığını ve ilacın yüzde 90 başarı oranına ulaştığını açıklamıştı. Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech ile ABD’li Pfizer’in ortak geliştirdiği aşı adayının fiyatı belli oldu. DW Türkçe’de yer alan habere göre  AB’nin koronavirüs aşısı üreten firma ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar Euro ödeyeceği bildirildi. Buna göre AB aşının dozuna 15,5 Euro ödeyecek. İki doz halinde uygulanan aşının maliyeti Avrupa ülkelerinde yaklaşık 31 Euro’ya denk geliyor. Aşının dozunun Türk lirası olarak karşılığı 139 lira seviyesinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de korona virüsten ölenlerin sayısı 131'e ulaştı

Aşı Noel’den önce dağıtılacak

BioNTech ve Pfizer Covid-19 aşısının yüzde 90 etkililik oranına sahip olduğunu ve hiçbir ciddi yan etkisi olmadığını gösteren son aşama testlerinden sonra aşının Avrupa ve ABD’deki acil kullanım izinlerini gelecek ay alabileceklerini açıklamıştı. Üretici firmaya göre aşının dağıtımına Noel’den önce başlanacak.

AB diğer bir aşı adayı üreticisi CureVac ile yaptığı anlaşma uyarınca şirketten alacağı 225 milyon aşı için doz başına 10 euro ödeyecek. CureVac aşının fiyatını 12 euro olarak belirlemişti. AB CureVac ile bu hafta 405 milyon doza kadar aşı satın almak için anlaşma imzaladı. Ancak geriye kalan 180 milyon doz için ödenecek fiyat henüz belli değil.

Ancak geriye kalan 180 milyon doz için ödenecek fiyat henüz belli değil.
(A)
Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin