Türkiye

Türkiye’ye yolculuk: Uçak ve otomobil masraflarını hesapladık

Bu yıl akaryakıt fiyatlarının rekor seviyeye gelmesi, Türkiye‘de tatil planı yapanların bir numaralı tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda özellikle kalabalık aileler, uçak bilet fiyatlarının yüksek olmasından şikâyetçi olup, karayolundan seyahat etmenin daha hesaplı olduğunu söylüyorlardı. Hesaplandığında ise benzin / mazot ve otoyol ücretlerinin toplam maliyetinin uçak bilet fiyatlarının yarısına bile denk gelmediği görülüyordu.

Advertisement

Ancak bu yıl hesapta elbette değişiklik olacak. Sonuçta akaryakıt fiyatları ikiye katlandı. Biz de bu nedenle okurlarımızın daha rahat karar verebilmesi için örnek bir hesaplama hazırladık.

Almanya’dan yola çıkan ve örneğin Ankara’ya seyahat eden 3 çocuklu bir ailenin karayolundan seyahatte tahminen ne kadar ödeyeceğini, uçakla masraflarının ne kadar olacağını karşılaştırdık. Bu elbette kişiden kişiye değişir, bu nedenle biz tahmini veriler kullandık.

OTOMOBİL

Bu aile Türkiye’ye gidiş dönüş ortalama 5000 kilometre yol kat edecek.

Benzin ve mazotun litre fiyatını ortalama 2,1 Euro’dan hesapladığımızda ve aracın 100 kilometrede 7 litre harcadığı dikkate alındığında şu sonuç çıkıyor:

5000 / 100 x 7 x 2,1= 735 Euro

Buna Avrupa’da geçilen ülkelerdeki otoyol ücretlerini eklersek (Gidiş dönüş yaklaşık 200 Euro) toplamda 935 Euro’ya geliyor. Bir de yolda konaklama, alışveriş ve aracın bakım masrafları eklendiğinde ortalama 1300 Euro’luk bir toplam masraf çıkıyor (Bu kişiden kişiye ve araçtan araca değişir)

UÇAK

Peki bu aile uçakla seyahat ederse ne kadar harcar?

5 kişiden hesaplandığında toplam bilet fiyatı yaklaşık 2250 Euro’ya geliyor. Buna her iki ülkede havalimanına gidiş dönüş ulaşım ve ufak gıda masrafı eklendiğinde toplam maliyetin 2400 Euro ulaştığını söylemek mümkün.

Biri hesaplı, diğeri rahat

Yani çıkan sonuç şu şekilde:

Otomobille seyahat: 1300 Euro

Uçakla seyahat: 2400 Euro

Elbette uçakla seyahat etmenin zaman ve konfor bakımından önemli avantajları var. Ancak ekonomik olarak bakıldığında otomobil daha avantajlı.

Karar sizin…

(A)

 

Advertisement

1 YORUM

  1. Erken bilet alimi Thy da kişi başı 240€ civarı nasıl hesap yaparsınız anlaşılmıyor.Ben Tr de araba kirası(47)gün ve uçak bileti 3 kişi 1680 € bu sene için ödeyeceğim

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin