Ana Sayfa Gündem Türkiye'ye izne gidenler maske takacak mı?

Türkiye’ye izne gidenler maske takacak mı?

Türkiye’ye izne gidenler maske takacak mı?

Türkiye’de Haziran ayı normalleşme tedbirleriyle kademeli normalleşmede ikinci adıma geçerken, aşı programı aksak bir şekilde ilerleyen Türkiye’de en merak edilen konulardan biri maske zorunluluğunun ne zaman kalkılacağı oldu. Özellikle tatil için Avrupa’dan Türkiye’ye gelecekler, ülkede geçirecekleri süre içinde maske takıp takmayacaklarını merak ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de maskelerin tamamen çıkarılması için toplumsal bağışıklığın sağlanmasının önemli olduğunu açıkladı. Maskelerin çıkarılmasını aşıya bağlayan Koca, “O nedenle aşılamanın yaygın yapılması önemli. Aşılamayı da biz haziran ve temmuzda yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. 120 milyon BioNTech var, artı Sputnik, Sinovac var. Toplumun en az yüzde 60’ı aşılandığında toplumsal bağışıklığın oluştuğunu biliyoruz. Bunun da haziran ve temmuzda sağlanabileceğini ümit ediyorum. Olması için yoğun bir gayret içindeyiz. Dolayısıyla erken dönemde rahatlayabiliriz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Bu köprü gurbetçileri çileden kurtaracak!

Eylül’de normal hayata dönülmesi hedefleniyor

Aşı olanların maske takmaması gibi bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceği sorulan Sağlık Bakanı Koca, “Yaygın aşılama yapılmadıkça biz maske takılmamasını önermiyoruz. Toplumsal bağışıklık oluştuktan sonra aşı olanların maske takma zorunluluğu olmayabilir; fakat o, bağışıklıktan sonra. Erken dönemde biz halen bütün aşıların bulaşılırlığı önlediğinden emin değiliz. BioNTech aşısı için yüzde 90’ın üzerinde bulaşılırlığı önlediğini Uğur hoca söylemişti; ama diğer aşılarla ilgili emin değiliz. Toplumsal bağışıklık oluşmadıkça kişisel tedbirlerin maskeyle devre dışı kalmasını önermiyoruz ama bu eylül sonrası devreye girer. Bu dönemde okullar, üniversite, yüksek okullar dahil olmak üzere normal hayata dönülmesini hedefliyoruz; aşılamayı sağlayarak” dedi.

İlginizi Çekebilir
Otoyolda hız limiti saatte kaç kilometre olmalı?

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

tarla

Gurbetçiye memleketinde tarla şoku

Gurbetçiye memleketinde tarla şoku Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı Ahmet Y., yaz tatili için memleketi Bursa'ya geldi. Bursa'nın İnegöl ilçesindeki tarlasını merak eden Ahmet Y., arazinin...

İlginizi Çekebilir

Rize Kale-i Bala

Kale-i Bala turizme kazandırılacak

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Çamlıhemşin İlçe merkezine 40 km. mesafedeki Kale Köyü sınırları içerisinde yer alan Kale-i Bala Kalesinde incelemelerde bulundu. Bektaş, Çamlıhemşin İlçe merkezine...