ehliyet

Türkiye’ye gidecekler dikkat: Ehliyet ve kimlikte yeni dönem başlıyor!

Hem ehliyet hem de kimlik kartları ile alakalı yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dijitalleşme ile beraber yaşanan teknolojik gelişmeler insan hayatını müthiş derecede kolaylaştırıyor. Kimlik kartlarının kullanım alanların genişletilmesi ile birlikte vatandaşlar birden çok belgeyi yanında taşımak zorunda kalmayacak. Dijitalleşme ile birlikte 3 milyonun üzerindeki sürücünün, ehliyetini Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına tanımlatmış olması ve bu sayını gün geçtikçe artması sürücülerin bu konuda yaşadığı kolaylığı gözler önüne seriyor.

Advertisement

Bir diğer yenilik: Kredi kartları da T.C. kimliğine entegre edilecek

Yapılan son duyuruya göre T.C. kimlik kartına getirilecek bir yeni özellikte kimlik kartlarının tanımlatılacak olması. Bu konu ile alakalı çalışmaların büyük bir çoğunluğunun tamamlanmış olduğu bilinmekle birlikte birden çok ve farklı şifrelerdeki kimlik kartlarının nasıl entegre edileceği merak konusu oldu.

Bakan Soylu, Maliye Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ve kimlik kartlarının, kredi kartı gibi kullanılabilmesi için bir ödeme sistemi geliştirileceğinin duyurusunu yaptı. Bu özelliğin tamamen gelmesi ile birlikte kullanıcılar, kimlikleri ile birlikte hem para transferini gerçekleştirebilecek hem alışveriş yapabilecekler.

Kimlik nasıl yenilenir?

Tüm bu bahsi geçen yeniliklerin olması için vatandaşların yeni kimlik kartı edinmesi gerekir. Peki, yeni kimlik kartı nasıl edinilir? Bunun için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu talebinde bulunulması gerekiyor.

Vermiş olduğumuz siteyi ziyaret ettikten sonra T.C. kimlik kartı yazılı yere tıklayıp, gelen metni okuduktan sonra ‘’Kabul Ediyorum’’ seçeneğini tıklamalısınız.

ehliyet

Yeni kimlik randevusu aldıktan sonra başvuru yapmak için gittiğinizde hangi belgelerin yanınızda olması gerekir, sorusuna ise pasaport ile aile cüzdanı ve geçici kimlik belgesi, ehliyet olduğunu söyleyebiliriz.

Kimlik belgenizi yenilemenizin ardından mevcut yenilikleri çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınıza dahil edebilirsiniz. Eski nüfus cüzdanlarının geçerliliğini kaybedeceği son tarih 1 Ocak 2024’tür. Türkiye’ye izne gelecek gurbetçilerin bu işlemlerini yaptırmalarını önemle hatırlatırız.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin