Ana Sayfa Sılayolu Güzergah Bilgileri Türkiye'ye bu ülke üzeri yolculuk yapacaklara önemli bilgi

Türkiye’ye bu ülke üzeri yolculuk yapacaklara önemli bilgi

Türkiye’ye bu ülke üzeri yolculuk yapacaklara önemli bilgi

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye karayolu yolculuğu devam ediyor. Sürücüler ülkelerden geçerken sıkı kontrolden geçiyor ve bazı kurallara uymaları gerekiyor. Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinden gelip Çekya üzerinden transit geçişle Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlar için önemli bir açıklama yapıldı. T.C Prag Büyükelçiliği, Çek Cumhuriyeti’nde koronavirüs salgınına ilişkin olarak alınan tedbirlerin yumuşatılması bağlamında, Sağlık Bakanlığının Çekya’ya seyahatlerle ilgili belirlediği ve 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle uygulanacak kuralları sıraladı:

Bu ülkelerden gelen vatandaşlardan PRC testi şartı

– AB vatandaşlarının Çekya’ya giriş tarihi itibariyle son 14 gün içerisinde 12 saatten fazla süreyle kırmızı kategorideki bir ülkede (İsveç) bulunmaları durumunda, Çekya’ya giriş yaptıktan sonra PCR testi yaptırmaları ve test sonucunun giriş tarihinden itibaren 72 saat içinde Bölgesel Hijyen Merkezlerine sunulması,

– AB vatandaşlarının yalnızca yeşil kategorideki ülkelerde bulunmaları halinde, Çekya’ya giriş yaptıktan sonra ilave bir yükümlülüklerinin bulunmayacağı,

– Yeşil kategoride bulunan tüm ülkelerin vatandaşları ile bu ülkelerde oturum sahibi kişilerin son 14 gün içerisinde 12 saatten fazla süreyle kırmızı kategorideki bir ülkede bulunmaları durumunda, Çekya’ya giriş yaptıktan sonra PCR testi yaptırmaları ve test sonucunun giriş tarihinden itibaren 72 saat içinde Bölgesel Hijyen Merkezlerine sunulması gerektiği bildirilmiştir.

İlginizi Çekebilir
Sılayolu'nda TIR faciası: 6 ölü

Kırmızı kategoride bulunan tüm üçüncü ülke vatandaşları ile bu ülkelerde oturum sahibi kişilerin yalnızca Çekya’da oturumu bulunması ya da uzun süreli vize sahibi olması durumunda, Çekya’ya giriş yaptıktan sonra PCR testi yaptırmaları ve test sonucunun giriş tarihinden itibaren 72 saat içinde Bölgesel Hijyen Merkezlerine sunulması kaydıyla ülkeye girişlerine müsaade edileceği belirtilmektedir (ülkemiz kırmızı kategoride yer almamakla birlikte bu düzenlemeye tabidir).

Dolayısıyla, Çekya’da oturumu olup, Türkiye’den bu ülkeye gelecek vatandaşlarımızın Çekya’ya varışlarını müteakip havaalanı ya da Sağlık Bakanlığınca belirlenen diğer merkezlerde (https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/) test yaptırarak sonuçlarını Bölgesel Hijyen Merkezlerine ibraz etmeleri önem taşımaktadır.

Son 14 günde 12 saatten fazla süreyle kırmızı kategoride yer alan ülkelerde bulunan tüm kişilerin, PCR test sonucunu Bölgesel Hijyen Merkezlerine sunana kadar maske takmaları ve Çek topraklarındaki serbest dolaşımlarını kısıtlamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir
Sılayolu'nda TIR faciası: 6 ölü

– Çek Cumhuriyeti’nden yapılacak transit geçişler için daha evvel konulan kuralların yeşil kategorideki ülkelere artık uygulanmamakta, kırmızı kategorideki ülkelerden (bu aşamada yalnızca İsveç) gelip, Çek Cumhuriyeti üzerinden Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız için Büyükelçiliğimizden Nota temin ederek transit geçiş yapma zorunluluğu ise devam etmektedir.

çekya

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Apple

Almanya’da Apple hakkında soruşturma açıldı

Almanya’da Apple hakkında soruşturma açıldı Almanya Federal Kartel Dairesi (Bundeskartellamt), Apple hakkında pazar hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlattı. Federal Kartel Dairesi tarafından yapılan açıklamada,...

İlginizi Çekebilir

harran

Şanlıurfa: Bu evler yazın serin, kışın sıcak oluyor

Tarihi Harran ilçesindeki 250 yıllık konik kubbeli evleri her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bulunan Konik kubbeli evleri...