sağlık turizmi
Advertisement

Türkiye’nin sağlık turizminde yıldızı parlıyor

Yüksek kalite ve uygun fiyatı aynı anda sunan Türkiye’nin sağlık turizmindeki yıldızı parlıyor.

2023 hedefi olan 10 milyar dolar gelir çoktan geçildi. Sağlık turizmi sayesinde sadece bir hastadan yüzlerce otel turisti müşterisinden daha çok kazanmak mümkünken Türkiye, özellikle SPA’larıyla dünyada dikkat çekmeye başladı.

GEÇEN YILA GÖRE ARTTI

Paylaşılan basın bülteninde, Türkiye’nin sağlık turizmi başarısı hakkında bilgi veren Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkan Yardımcısı, Sanitas SPA Kurucu Ortağı Dr.  Şebnem Akman Balta, “Bu alanda bizim iddiamız en kaliteli ve en güncel tedaviyi vermek. Hizmet İhracatçıları Birliği verilerine göre 2021’de Türkiye’ye sağlık amaçlı 643 bin hasta geldi. Bu kişilerden 1,6 milyar dolarlık gelir elde edildi. 2022’nin ilk 6 ayında bu gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artış gösterdi.  2023’te 1,5 milyon hastanın gelmesi hedefleniyor.” dedi.

TÜRK KAHVESİNDEN SONRA HAMAM

Türkiye’nin sağlık personeli, coğrafi zenginlikleri ve fiyat avantajıyla wellness turizmi açısından dünyada eşi bulunamaz bir konuma sahip olduğunu dile getiren Balta, şunları söyledi:

“Özellikle saç ektirmeye, diş tedavisi, estetik operasyonlar, onkoloji ve geriatri, yani ileri yaşın gerektirdiği bakımlar için ülkemize gelen wellness turistleri, burada Türk kahvesinden sonra Türk hamamını deneyimlemeden ayrılmak istemiyor çünkü hamamın dünyada bir muadili yok. Sağlık turizminde de çok önemli bir noktaya geldik. Yabancı misafirlerimiz en iyi cilt bakımlarını, diş, saç ekimi, burun, kalça, yüz gerdirme gibi estetik operasyonları, yaşlı bakımı olan geriatri hizmetlerini en değerli hekimlerden, kur avantajı ile ülkemizde alabiliyorlar. Bunun yanı sıra ülkemize geldiklerinde seyahat ederek, Türkiye’nin coğrafi ve kültürel zenginliklerinden de faydalanabiliyorlar.”

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin