oscar
Advertisement

Türkiye’nin Oscar adayı 7. Koğuştaki Mucize

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film dalındaki Oscar adayının “7. Koğuştaki Mucize” adlı film olduğunu açıkladı.

Bakanlığa bağlı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik seçici kurul, 93’üncü Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı’nda Türkiye adayını belirledi. Seçici Kurul’un, Sinema Güç Birliği’ne başvuran 23 filmi değerlendirmesi sonucu, yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” filmi Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı olarak belirlendi.

7.Koğuştaki Mucize

Türkiye’nin Oscar adayı olarak açıklanan film kızı ile aynı zekâ yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediniyor.

Filmde, 1983 yılında Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan “Memo” görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın ise tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği filmin kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal ve Yurdaer Okur gibi isimler bulunuyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin