Türkiye’nin banka bilgilerini göndereceği ülkeler açıklandı

5053
banka

Tatil

Türkiye’nin banka bilgilerini göndereceği ülkeler açıklandı

Yurtdışında yaşayan Türkler açısından son yılların en önemli konularından biri ülkeler arası „otomatik bilgi paylaşımı“. Türkiye’nin de dahil olduğu üye ülkeler bir anlaşma gereği bazı banka bilgilerini paylaşacaklar. Bilgilerin paylaşılması, özellikle yaşadığı ülkeden yurtdışındaki banka hesabındaki paraları saklayanlar ve devlet yardımı alanları olumsuz etkileyecek. Bu uygulamanın bu yıl sonu hayata geçmesi ve Türkiye’nin yurtdışındaki vatandaşlarımızın yaşadığı ülkelere bilgi aktarması öngörülüyordu. Ancak resmi bir açıklama yapılmadığı için kafalarda bir çok soru işareti vardı.

Bütün soruların cevabı bu rehberde

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sarıkaya, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren ve üzerinde sürekli spekülasyon yapılan „Otomatik Bilgi Değişim Sistemi“ hakkında bir açıklama yaptı. Sarıkaya, son dönemde çok fazla tartışma konusu olduğu için Gelir İdaresi Başkanlığı“nın bütün sorulara cevap verdiği bir bilgilendirme rehberini hizmete sunduğunu açıkladı. Bu rehberde Türkiye’nin 2020’de hangi ülkelere banka bilgileri göndereceği belirtiliyor.

Almanya listede yok

Rehberde yer alan bilgilere göre Türkiye’nin 2020‘de bilgi paylaşımında bulunacağı ülkeler arasında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya yok. Ancak bu ülkelerin daha sonraki zamanlarda eklenmesi mümkün.

Rehberde şu bilgiler yer aldı:

“Anlaşmaya taraf ülkelerden Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa,Türkiye’nin (2019 yılına ait bilgilerin paylaşılacağı) 2020 yılı bilgi değişimi takvimine alınamamıştır. Bununla birlikte, Avrupa Birliği, tüm üye devletlerle otomatik bilgi değişimi yapmayan ülkeleri listeleme yoluyla izlemekte ve bu ülkelere yaptırım uygulamayı tartışmaktadır. Önümüzdeki süreçte bilgi değişimi yapılan ülke sayısının arttırılması söz konusudur. Otomatik Bilgi Değişiminin Kapsamı: Otomatik bilgi değişimi; kişilerin, yerleşik (mukimi) olduğu ülke dışındaki diğer ülkelerde bulunan finansal hesap bilgilerinin, yerleşik (mukim) olunan ülkeye, her yıl diğer ülke vergi idarelerince, vergisel amaçlarla kullanılmak üzere mütekabiliyet esasında (karşılıklı) ve otomatik olarak elektronik ortamda gönderilmesidir. Örneğin;İsveç’te yerleşik bir Türk vatandaşının Türkiye’de bulunan ve kapsama giren banka hesabına ilişkin bilgilerin mütekabiliyet (karşılıklılık) esasında paylaşımıdır. Türkiye’de yerleşik bir İsveç vatandaşının İsveç’te sahip olduğu banka hesabının bilgisi de İsveç’ten alınacaktır. Bu kapsamda; mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki;

 • Mevduat hesapları
 • Saklama hesapları,
 • Ortaklık ve borç ilişkisi menfaati,
 • Nakdi değer sigorta sözleşmeleri,
 • Düzenli ödeme sözleşmelerine ilişkin finansal bilgiler paylaşılacaktır.
İlginizi Çekebilir
Otobüs biletlerine indirim geliyor

Değişime tabi tutulacak bilgiler; 

 • İlgilinin adı ve soyadı,
 • Adresi,
 • Yerleşik (mukim) olduğu ülkevevergi kimlik numarası (VKN),
 • Doğum yeri ve tarihi,
 • Hesap numarası, hesap bakiyesi ya da değeri,
 • Hesaba yıl içinde ödenen faiz, temettü gibi gelirlerin ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin toplam brüt tutarı gibi bilgilerden oluşmakta olup, gayrimenkul ve taşıt bilgileri otomatik bilgi değişimi kapsamında değildir. Hesap hareketleri detayı da bu kapsamda finansal kuruluşlardan alınmayacak ve paylaşım konusu yapılmayacaktır.

Hangi ülkelerle bilgi değişimi yapılacaktır?

Türkiye’nin ilk otomatik bilgi değişimi, 2018 yılında Norveç ve Letonya ile başlamıştır. 2020 yılında Türkiye’nin otomatik bilgi göndermesi (ve karşılıklılık temelinde bilgi alması) söz konusu olan 54ülkenin isimleri ekte (EK 3) paylaşılmıştır. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya Türkiye’nin (2019 yılına ait bilgilerin paylaşılacağı) 2020 yılı bilgi değişimi takvimine alınamamıştır.

Türkiye’nin bilgi 2020’de bilgi paylaşacağı ülkeler bunlar:

https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/uluslararasi_mevzuat/Finansal_Hesap_Bilgilerinin_Rehberi.pdf

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin