hidroelektrik
Foto:https://www.tarimorman.gov.tr/

Türkiye’nin 4. büyük Hidroelektrik Santrali tam kapasiteye geçti

Sınıfında dünyanın en büyük gövdesine sahip ve Türkiye’nin 4. büyük hidroelektrik santrali olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı tam kapasite elektrik üretime başladı.

Santralde 6 ünitenin tamamının devreye alındığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bundan sonraki süreçte ülke ekonomisine yıllık 2.8 milyar TL katkı sağlanacağını belirtti. İlk türbini 19 Mayıs 2020’de açılan barajda 7 ayda 2 milyar kilowatt saat enerji üretilmiş, 1 milyar 400 milyon TL kazanç elde edilmişti.

Yılda ortalama 4 bin 120 GWh enerji üretecek

Bakan Pakdemirli “Toplam kurulu gücü 1 200 MW olan 6 adet santral ile yılda ortalama 4.120 GWh enerji üretimi gerçekleştirilecek. Proje üreteceği yeşil enerji ile daha temiz ve yaşanabilir bir geleceğe katkı sağlayacak. Bu büyük enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı’nda regüle edilen ve daha sonra inşa edilmesi hedeflenen Cizre Barajı’na bırakılan sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi Ovalarında toplam 765 000 dekar alanın modern teknikler ile sulanması ve yılda 1 Milyar 168 Milyon KWh enerji üretilmesi mümkün olabilecek. Cizre Barajı tamamlandığında yıllık 1 Milyar TL ilave gelir artışı sağlanacak” dedi.

Temelden yüksekliği 135 metre, maksimum göl hacmi 10,625 milyar m3 olan Ilısu Barajı, 24 milyon m3 gövde hacmi ile Atatürk Barajından sonra ülkenin 2. büyük barajı olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, Ilısu Barajı Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi bakımından dünyada 1. sırada yer alıyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin