altın
Advertisement

Türkiye’den otomobille dönenlere altın şoku

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, sınır kontrolü olmayan ülkelerde gümrük kurallarının daha çok havalimanlarında kontrol edildiğini düşünüyorlar. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde sınır kontrolü olmasa da otoyollarda sıkı arama yapılıyor. Gümrük kuralı ihlalinde bulunan yolcular hakkında yasal işlem başlatılıyor ve ceza ödemek zorunda kalıyorlar. Almanya’da Gümrük İdaresi’nin bildirdiğine göre son günlerde Ulm ve çevresinde çok sayıda araç otoyolda kontrol edildi. Yapılan bu aramalarda özellikle Türkiye’den dönen araçlarda çok sayıda altın takıya rastlandığı açıklandı.

polis
Foto: Zoll

50 bin Euro vergi

Yetkililer, 8 nolu otoyolda durdurulan araçlarda değeri 430 Euro’yu aşan altın takı bulunduğu ve bunlara vergi cezası kesildiği bildirildi. Verilen bilgiye göre ayrı ayrı araçlarda toplam 35 yolcu hakkında işlem yapıp para cezası uygulandı. Bu olaylarda 107 takının değerinin sınırı aştığı tespit edildi. 14 gün boyunca otoyol üzerindeki tesislerde yapılan denetimlerde 11 bin kaçak sigara ve tütün de ele geçti. Genel bir değerlendirmede bulunan daire, 50 bin Euro’luk vergi toplandığını da bildirdi. Vergiyi ödeyebilen yolculara altın takılar iade ediliyor. Ödemeye yapamayanların takılarına ise el konuluyor.

Karayolunu tercih ediyorlar

Havalimanlarında Türkiye’den dönenlere yönelik sıkı aramalar yapıldığı biliniyor. Alman görevliler, Türk yolcuların Türkiye’den çok sık altın getirdiğini bildiklerini ve bu nedenle kontrolleri bu yolcular üzerine yoğunlaştırdıklarını belirtiyorlar. Ancak gelen bilgilerden de görüldüğü gibi karayolunda da denetimler hiç de az değil. Yani ister havayoluyla gelin, ister karayoluyla altınla seyahat etmek pek mantıklı değil.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin