karantina

Türkiye’den gelenlere 7 gün karantina şartı

Türkiye’de tespit edilen vaka sayılarındaki artış nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni bir karar aldı. KKTC, Türkiye’den gelen tüm yolculara 7 gün sürelik karantina uygulayacak. Kararda; 1 Temmuz itibariyle başlayan hava ve deniz ulaşımı sonrasında tespit edilen yeni vakalardaki hızlı artış da etkili oldu.

KKTC’nin karantina uygulaması 7 Eylül’de başlayacak ve 20 Eylül’e kadar devam edecek. Uygulama bu tarihten itibaren vakaların sayısına göre yeniden değerlendirilmeye alınacak.

KKTC’de eğitim gören öğrencileri de kapsıyor

Uygulama kapsamında; Türkiye ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu B grubu ülkelerden gelen yolcular 7 gün boyunca belirlenen merkezlerde karantina altında kalacak. Açıklanan karar, KKTC’deki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler için de geçerli olacak. Öğrenciler öğrenim görecekleri üniversitelerin kampüslerinde veya yurtlarında oluşturulacak merkezlerde bir hafta süreyle karantinaya alınacak.

Ülkeye girişlerde iki PCR testi isteniyor

Kuzey Kıbrıs’a gelişlerde 72 saat önceden yapılmış PCR testi zorunluluğu bulunuyor, test sonucu negatif olanların uçağa ve gemiye binmesine izin veriliyor. İlk testi negatif olan yolcular girişte ikinci kez PCR testi yaptırıyor. İki PCR testi de negatif olan kişilerin 3 günden kısa olması koşuluyla KKTC’ye gelişlerinde karantina uygulanmayacağı belirtiliyor. Ancak kalış süresi 3 günü geçecek olan herkes karantinaya alınacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin