Türkiye’deki gen bankalarında 115 bin tohum korunuyor

44
tohum

Tatil

Türkiye’deki gen bankalarında 115 bin tohum korunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı gen kaynaklarını koruyarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak yerel bitkilere ait yaklaşık 115 bin tohumu gen bankalarında muhafaza ediyor. Gen bankalarında korunmak maksadıyla çiftçi ve vatandaşlardan bini aşkın bitki tohumu bağışı geldi.

Yerel gen kaynaklarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Tohum Gen Bankalarını kurduklarının ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli “İzmir’de bulunan Ulusal Gen Bankası ile Ankara’da bulunan Türkiye Tohum Gen Bankası’nda uluslararası gen bankası standartları doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Yerel çeşitlerin, kültür bitkilerinin, bunların yabani akrabalarının ve endemik bitkilerin dokümantasyonu, muhafazası, üretim yenilemesi ve karakterizasyonu konularında faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

115 bin tohum koruma altında

Gen bankalarında yaklaşık 115 bin tohumun korunduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, “İzmir’de bulunan Ulusal Gen Bankasında 3.339 türe ait yaklaşık 55.429 tohum örneğini koruma altında tutuyoruz. Ankara’da bulunan Türkiye Tohum Gen Bankasında ise 1.127 türe ait yaklaşık 59.919 tohum örneği bulunuyor. Ayrıca 18 Arazi Gen Bankası’nda 107 türe ait yaklaşık 9.500 canlı örnek muhafaza ediyoruz. 6 Araştırma Enstitümüzde de yaklaşık 1000 türde 100.000 soğanlı ve yumrulu doğal süs bitkisinin (geofit) muhafazası yapılıyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de yapılan test sayısı 4 milyona yaklaştı

Tohumların genetik yapısı korunarak uzun yıllar saklanabiliyor

Çiftçiler ve halk tarafından yerel bitki çeşitlerine ait 1.000’i aşkın tohum bağışlandığı gen bankalarında muhafaza edilen tohumlar toplandığı/elde edildiği andaki genetik yapısını koruyarak uzun yıllar saklanabiliyor. Gen bankalarıyla bugün ya da gelecekteki ihtiyaç duyulan genlerin, doğal ya da yapay etkenlerle erozyona uğramadan korunmasını hedefleniyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin