Türkiye’deki 5 nokta daha UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde

92
Dünya Mirası
Fotoğraf:(Beypazarı)@TCKulturTurizm

Tatil

Türkiye’deki 5 nokta daha UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülkemizde 5 tarihi bölgenin daha UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdiğini duyurdu. Böylelikle Türkiye’nin listedeki kültür varlığı sayısı 78’den 83’e yükseldi.

Türkiye’nin UNESCO Geçici Listesi’ne yeni eklenen kültür varlıkları;

– Beypazarı Tarihi Kenti/Ankara

– İzmir Tarihi Liman Kenti/İzmir

– Karatepe-Arslantaş Arkeolojik Alanı/Osmaniye

– Koramaz Vadisi/Kayseri

– Zerzevan Kalesi & Mitraeum/Diyarbakır oldu.

Beypazarı’nda Koruma çalışmaları başlatılmıştı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Beypazarı Tarihi Kenti’nin listeye girişini,

“Koruma çalışmalarını hemşehrilerimle başlattığımız Beypazarı’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdiğini duymaktan ziyadesiyle memnun oldum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız ile Beypazarı Belediye’miz başta olmak üzere katkıda bulunan herkesi gönülden kutluyorum.” sözleriyle duyurdu.

İzmir’in kalbi Kemeraltı ve tarihi kent merkezi

İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresinin yer aldığı İzmir Tarihi Kent Merkezi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kabul edildiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kemeraltı Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Mirası ‘Geçici Listesine’ girdiğini büyük bir mutlulukla öğrendim. Dünyanın yaşayan en eski ve en büyük çarşısı İzmir’in kalbi olacak, Dünya Mirası Asil Listesi’ne de girecek. TARKEM ve emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Üzerine kahve dökülen uçak yolcusuna 8500 Euro tazminat
İzmir
@TCKulturTurizm

Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer Karatepe-Arslantaş arkeolojik alanı

Bilim dünyası tarafından “Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer” olarak tanınan höyüğün bulunduğu Karatepe-Arslantaş Arkeolojik Alanı, Arkeolog Halet Çambel’in çalışmalarıyla Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olmuştu şimdi UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde.

Karatepe
@TCKulturTurizm

Hem tarih, hem doğa cenneti Koramaz Vadisi

Kuş cenneti olan Engir Gölü, zürafa fosil yatağı, kağnı yolları, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü, 32 kilise ve 8 yeraltı şehrini barındıran Koramaz Vadisi’nin listeye girişini kutlayan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Eşsiz değerlerimizden Koramaz Vadisi; tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle UNESCO Geçici listesi’ne girdi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diye açıklama yaptı.

Koromaz
@TCKulturTurizm

Diyarbakır’daki Üçüncü Dünya Mirası Zerzevan Kalesi & Mitraeum

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Zerzevan Kalemiz UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi.Böylece Diyarbakır Surları-Kalesi ve Hevsel Bahçeleri ile toplam 3 UNESCO DÜNYA MİRASI eserle bir rekora sahibiz. Biz boşuna demiyoruz, Diyarbakır, her köşesi bir değer.” mesajını yayınladı.

Zerzevan Kalesi
@TCKulturTurizm

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin