Türkiye’de turizm sezonu ne zaman açılacak?

39
turizm

Tatil

Türkiye’de turizm sezonu ne zaman açılacak?

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2021 turizm sezonuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Büyük hedeflerle başladıkları 2020’de Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de turizmde gerileme yaşadıklarını belirten Bakan Ersoy, Türkiye’nin yüzde 20’lik performansla yüzde 68 daralma yaşadığını söyledi. Koronavirüs aşılarının uygulanacağı 2021 yılında turizm sezonunun durumu hakkında konuşan Mehmet Nuri Ersoy, “2021’de turizmde V çıkışı bekliyoruz. Vaka sayıları önlemlerle hızlı bir şekilde aşağıya iniyor. Her ülkenin nüfusuyla orantılı bir hesaplama yöntemi var. Bu hafta itibarıyla aşılama başlayacak. Mart ayında vaka sayısında 2 binli rakamlara ineriz. Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz. Toplum disiplini ile alakalı bir konu. Sadece bizim ülkemizle alakalı bir konu değil. Yurt dışındaki vaka sayıları da önemli rol oynayacak. 2019 rakamlarını 2021’de yakalama şansımız yok ama yüzde 100’lük bir büyüme ile 31 milyonluk turist sayısını geçeceğimizi, 23,5 milyar doları geçeceğimizi umuyoruz. Ay ay olan gelişmelerle rakamları takip edeceğiz.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüs salgınında Antalya'ya gelenlerin sayısı 1 milyonu aştı

2021’de Patara Yılı’na devam edilecek

Salgın nedeniyle 2020 Patara Yılı etkinlikleri gerçekleştirilemedi. Bu sebeple 2021’de de Patara Yılı’na devam edileceğini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı, antik kentte ciddi çalışmalar yaptıklarını ve gelişme kaydettiklerini söyledi.

Şanlıurfa, Türkiye’nin turizm yüzlerinden olacak

Türkiye’deki kazı alanlarında yapılan çalışmalara 2021’de de yoğun bir şekilde devam edilecek. Yeni Göbeklitepelere hazır olmamızı isteyen Bakan Ersoy, “Karahantepe’yi duyurmuştum. Birkaç ay sonra araştırmalar tamamlanır. Mısır’da piramitler neyse Urfa bölgesi de bizim için o olacak. Dünyada önemli ses getiren bir proje olacak. Urfa, Türkiye’nin turizm yüzlerinden biri olacak. Haziranda eylem planını açıklarız.” diye konuştu.

Türkiye’yi Goturkey tanıtacak

Öte yandan ülke turizminin tanıtımı bu yıl “GoTurkey” üzerinden de aktif bir şekilde yapılacak. Sitede Türkiye’nin zengin ürün ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin değişen trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, kültür rotaları, inanç turizmi, gastronomi, alışveriş gibi 50’yi aşkın başlık tanıtılacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin