Türkiye’de kaç kişi mutasyonlu virüse yakalandı?

75
Mutasyonlu

Türkiye’de kaç kişi mutasyonlu virüse yakalandı?

İngiltere’den yayılan yüzde 70 daha bulaşıcı mutasyonun Türkiye’de ne kadar etkili olduğu ortaya çıktı. Öte yandan Türkiye’deki vaka sayısı yeniden 7 binin altına indi.

Mutasyona uğramış virüsün Türkiye’deki durumu hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız. Avrupa’daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri virüsün mutasyonlu varyantı. Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü.” ifadelerini kullandı.

Yeni mutasyonlar aşı çalışmalarını zorlayabilir

Bakan Koca, salgındaki durumu yorumlarken “Virüsün mutasyona uğramış olması şimdilik aşı çalışmalarını etkilememektedir. Ancak yeni mutasyonlar aşı çalışmalarını da zorlayabilir. En büyük silahımız halen maske ve mesafe kuralına uymak. Vaka sayılarını kontrol etmek elimizde. Kontrol elimizdeyken kıymetini bilerek temkinli hareket etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Bu havalimanında Covid-19 testi zorunlu oldu

Vaka sayısı yeniden 7 binin altına indi 

Diğer yandan Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu’na göre 29 Ocak’ta 165 bin 94 test uygulandığı, 6 bin 912 vaka, 664 hasta tespit edildiği duyuruldu. Bir günde 131 kişi hayatını kaybetti, bin 740 hastanın durumu ise ağır. Sağlığına kavuşan ve izolasyon süresi bitenlerin sayısı 8 bin 93 oldu. Ülkedeki 2 milyon 464 bin 30 kişi Koronavirüse yakalandı, 2 milyon 348 bin 309 hasta iyileşti. Salgında 25 bin 736 vatandaş yaşamını yitirdi.

tablo

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin