Türkiye’de kaç afet ve acil toplanma alanı var?

24
afet
Foto:AFAD

Tatil

Türkiye’de kaç afet ve acil toplanma alanı var?

İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlar sonrası için belirlenen toplanma alanlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Toplanma alanları ile ilgili medyada çıkan haberler üzerine yazılı açıklamada bulunan AFAD, İstanbul’da 3 bin 21, Türkiye genelinde ise 18 bin 910 toplanma alanı bulunduğunu duyurdu.

Toplanma Alanlarının; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlar olduğunu belirten AFAD, toplanma alanları ile karıştırılabilen Barınma Alanları ise afetzedelerin barınma ihtiyaçlarını gidermek için kullanılacak, çadırkent-konteynerkent kurulacak alanlar olduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilir
2019’da turizmin kazananı Türkiye olacak

İstanbul’da yeni toplanma alanları için çalışma başlatıldı

3 bin 21 toplanma alanı bulunan İstanbul’da yapılaşmasını 2000 yılı öncesi tamamlamış merkez ilçelerde toplanma alanlarının sayısında yetersizlik tespit edildiği, bu kapsamda mevcut durumda Afet Toplanma Alanı olarak belirlenen park ve yeşil alanlara ilaveten, asgari standartları sağlayan yeni yapılmış veya güçlendirilmiş okul bahçelerinin de Afet Toplanma Alanı olarak belirlenmesi için çalışmalara başlandığı kaydedildi. Bu çalışmalarla il genelinde hali hazırda kişi başına düşen 1,29 m2 olan ortalamanın 2 m2’nin üzerine yükseltilmesi ve toplanma alanlarının niteliklerinin iyileştirilmesi hedeflendiği de açıklamada yer aldı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin