Türkiye’de banka hesabı olan gurbetçiler dikkat!

225
banka

Tatil

Türkiye’de banka hesabı olan gurbetçiler dikkat!

Türkiye’nin imzaladığı ‘Finansal Bilgi Paylaşımı Sözleşmesi’  kapsamında gurbetçilerin Türkiye’deki banka hesap bilgileri, yaşadıkları ülkelerle aktarılacak. Türkiye’nin toplam 54 ülkeyle gurbetçilerin banka bilgilerini paylaşacak olması yurtdışında yaşayanlarda büyük endişeye yol açmaya devam ediyor. Yurtdışı Türkler ve Akrabalar topluluğu yurt dışındaki vatandaşların Otomatik Bilgi Paylaşımı konusunda merak ettikleri bilgilerle ilgili, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu “Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Paylaşım Standardı Bilgilendirme Rehberi’ni yayınladı. Rehberde gurbetçilerin kafasına takılan sorulara cevap veriliyor. Bilgi paylaşımının Almanya Hollanda veya Belçika gibi ülkelerle ne zaman başlayacağı henüz kesinleşmedi. Rehberdeki sorulardan en önemli iki sorunun cevabı aşağıda yer alıyor.

Otomatik bilgi paylaşımı nasıl yapılacaktır?

Otomatik bilgi paylaşımı kapsamında, banka kayıtlarında yurt dışı mukimi olarak görünen kişilerin bir önceki yılın 31 Aralık tarihindeki hesap bilgi ve bakiyeleri anlaşmaya taraf ülkeler ile karşılıklılık esasına göre paylaşılacaktır. Türkiye’deki finansal kuruluşlar, yurt dışındaki yerleşik kişilere ait hesapların 31 Aralık tarihli hesap bakiyesini ve hesaba ödenen yıllık toplam brüt geliri, Gelir İdaresi Başkanlığına bildirir. Gelir İdaresi Başkanlığı finans kuruluşlarınca iletilen önceki yıla ait verileri, en geç Eylül ayı sonunda ilgili ülkelere aktarır.

İlginizi Çekebilir
Süpermarket alışveriş poşetlerinden 340 bin Euro çıktı

Otomatik bilgi paylaşımı yapılacak hesaplar nasıl tespit edilir?

Bankalar, yeni hesap açılırken müşterilerinden hangi ülkede yerleşik (mukim) olduklarını gösteren beyan almaktadırlar. Temmuz 2017’den önce açılmış hesaplarda ise kayıt taraması ile hesap sahibinin telefon numarası, yazışma adresi, posta kutusu, ödeme talimatları gibi kayıtlarından yerleşik olduğu ülke belirlenmektedir. Hesap sahiplerinin; bankadaki adreslerini kontrol etmesi, güncel ikamet bilgilerini kişisel beyan ve kanıtlayıcı belge ile birlikte bankalarına bildirmesi ve iletişim bilgilerini güncellemeleri önemlidir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin