Türkiye’de aşılama ne zaman başlıyor?

51
aşılama

Tatil

Türkiye’de aşılama ne zaman başlıyor?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 2021 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemeleri süren Çin aşısının perşembe ya da cuma günü uygulanmaya başlanabileceğini söyledi.

Türkiye’de alınan tedbirler doğrultusunda Koronavirüs salgınında vaka ve ağır hasta sayısına paralel şekilde sağlık sistemi yükünün de hafiflediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamaların kademeli olarak azaltılacağını kaydetti.

Salgının artış hızı geriledi

Kabine Toplantısı gündeminin en önemli konusunun Covid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler olduğunu ifade eden Erdoğan, tedbirler sayesinde salgının artış hızını gözle görülür bir şekilde geriletmeyi başardıklarına dikkat çekerek, “Bu kazanımları korumak ve daha ileriye taşımak için 83 milyon hep birlikte gayret göstermemiz gerekiyor. Salgın tedbirlerinin, faaliyetlerine ara verilen esnaflarımız, öğrencilerimiz, çalışanlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımız üzerinde yol açtığı sıkıntıları yakinen biliyoruz. Tüm dünya ile birlikte bu soruna kalıcı bir çare bulana kadar hayatımızı, kendimizi salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz. Bu tedbirlerin en başında ‘TAMAM’ diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe geliyor. Vaka sayısının belirli bir rakamın altına düşmesiyle birlikte daha önce de yaptığımız gibi elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız ama her bireyin kendi tedbirlerini sıkı bir şekilde uygulamaya devam etmesi şarttır.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de bu uçuşlar kar yağışı nedeniyle iptal

Aşı uygulaması başlıyor

Çin’den getirilen aşılar hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, dünyadaki tüm aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakından takip etmekte, uygulama aşamasına gelen her ürünle ilgilenmektedir. Halihazırda Çin menşeli bir aşıyı bildiğiniz gibi ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 milyon doz aşı şu anda ülkemize geldi. Alman menşeli bir aşı ile ilgili anlaşmamızı da yaptık ama görüşmeler devam ediyor. Nihai kararı henüz karşılıklı olarak vermiş değiliz. Rus ve İngiliz menşeli açılarla ilgili gelişmeleri de takip ediyoruz. Ülkemize gelen aşıların kullanıma sunulabilmesi için gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. İnşallah belirlenen sıralamaya göre perşembe veya cuma günü bu kampanyamız başlamış olacak. Tabii en önemlisi kendi aşımızı geliştirme çalışmalarıdır. Çok sayıda üniversitemiz, kuruluşumuz ve firmamız bu amaçla yoğun bir gayret içindedir. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek, hedeflerimize doğru tam kapasite yürümeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin