altın

Türkiye’de altın ve paranız varsa bu hatayı yapmayın

Son dönemlerde haberlerde “Gurbetçinin evi soyuldu” haberlerine sıklıkla rastlar olduk. Hırsızlar kimse evde yokken yurtdışında yaşayan vatandaşların evine girip altın veya takıları elleriyle koymuş gibi alıp kayıplara karışıyorlar. Zaman zaman hırsızlar yakalanıyor ancak çok nadir çalınan eşya veya paralar bulunuyor. Burada dikkat çeken unsur ise para ve altın takıların evde saklanıyor olması. Gurbetçiler için “Bunlarda kesin para çoktur” yakıştırması her zaman yapılır. Yani kişi yurtdışında yaşıyorsa hırsızların daima odak noktası olur. Bu nedenle altın ve paraların daha güvenli olan bankada saklanmasında fayda var.

Advertisement

Neden evde saklıyorsunuz?

Bu tür hırsızlık haberlerini okuyanlar genelde şu yorumda bulunuyorlar “Kendi düşen ağlamaz. Sen paranı evde saklarsan hırsızlıktan sonra “Neden” diye sormayacaksın. Paranı denen evde saklıyorsun? Yurtdışından gelen birisi hırsızların ilgi odağıdır. Adam bilir ki ben bu eve girersem işime yarayacak şeyler bulma ihtimalim yüksektir. Sen göz göre göre değerli eşyalarını evinde bırakırsan sonradan olacaklara da şaşırmamak gerekir.

Kimseye söylemeyin

Gurbetçi vatandaşlarımızın yaptığı bir başka hata ise yakınlarına ve çevresindekilere evde para veya takı sakladığını söylemesi oluyor. Bu elbette herkes için geçerli değil ancak akraba, eş dost bile olsa kimseye bu tür bilgilerin verilmemesi gerekiyor. Ne yazık ki bazı hırsızlık olayları kişinin en yakınından gelebiliyor. Bunu engellemek ve güvenliği sağlamak için bu tür bilgilerin kimseye söylenmemesi gerekir.

Güvenlik önlemi alın

Son hırsızlık olaylarında da görüldü ki evde kasaya saklanan eşya veya paralar bile güvende değil. Bu dedenle uzmanlar eve güvenlik kamerası ile alarm takılmasını tavsiye ediyorlar. Ayrıca kapı ve pencerelere özel güvenlik önlemleri eklemek de mümkün. Ancak bu şekilde kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin