Türkiye koronavirüs aşısını ne zaman onaylayacak?

45
koronavirüs

Tatil

Türkiye Koronavirüs aşısını ne zaman onaylayacak?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 2021 yılındaki ilk Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yazılı açıklama yaptı. Çin’den sipariş edilen aşıların test sonuçlarına göre Acil Kullanım Onayı vereceklerini belirten Sağlık Bakanı, 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşları aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

18 yaş üzerindeki tüm vatandaşlar aşılanacak

Bakan Koca konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“2021 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısında Aşı planlamasını ele aldık. Planlarımız hazır. Küresel salgının yıkıcı etkisine son vermesini ümit ettiğimiz aşılama için var gücümüzü kullanacağımızdan emin olunuz. Teslim aldığımız aşılar için güvenlik testleri devam etmektedir. Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir. Şu ana kadar 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulanmış ve sonuçları takip edilmeye devam edilmektedir. Acil kullanım onayını takiben büyüklerimiz ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Lojistik planlaması, başta Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere tüm hastanelerimizi de kapsayacak şekilde organizasyonu yapılmıştır.”

İlginizi Çekebilir
Noel Baba'nın doğduğu yer: Patara

Türkiye neden Covax oluşumunda yer alıyor?

Covax oluşumu hakkında bilgi veren ve iddiaları yanıtlayan Fahrettin Koca, “Covax oluşumu öncelikle aşıya ulaşım imkânı olmayan ülkeler için planlanmıştır. Hangi aşıyı teslim edeceği ise halen net değildir. Taraf ülkelerin nüfusunun en az %10’u kadar aşı vermek için planlanmıştır. Programa taraf olan ülkelerin önemli bir bölümü aşıya erken ulaşabilmek için birebir aşı şirketleri ile anlaşmaya çalışmaktadır. Bu programda yer almamamızın eski Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile hiçbir ilgisi yoktur.” dedi.

Türkiye’ye ayrılan Biontech aşısı miktarı zamanla artacak

Biontech aşısı için de Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüştüklerini ifade eden Bakan Koca, aşının Türkiye’ye gelişi ile ilgili son planlamaları ele aldıklarını, yeni üretim imkânları devreye girdikçe ülkeye ayrılan kapasitenin de artacağını kaydetti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin