Türkiye gurbetçileri vergi cezasından kurtaracak mı?

1611
vergi

Tatil

Türkiye gurbetçileri vergi cezasından kurtaracak mı?

Türkiye’nin de dahil olduğu anlaşma gereği 2021’den itibaren gurbetçilerin Türkiye’deki banka bilgileri yaşadıkları ülkelere verilebilecek. Bu gerçekleştiğinde örneğin Türkiye’de kira veya faiz geliri olup da bunu yaşadığı ülkeye bildirmeyen veya devlet yardımı alanların başı ağrıyacak. Bu kişiler büyük ihtimalle yaşadıkları ülkede vergi cezası ödemek zorunda kalacaklar. Uygulamanın Türklerin yaşadıkları ülkelerle tam olarak ne zaman yürürlüğe gireceği henüz kesinleşmedi. Ancak bunun 2021’den itibaren kademe kademe hayata geçmesi bekleniyor.

Türkiye’nin kurtarma şansı var

Yurtdışında yaşayanlar ve gelirlerini gizleyenler ayladır kara kara bu işten kurtulmanın yollarını arıyor. Sözcü Gazetesi’nde yer alan bir habere göre Türkiye’nin gurbetçileri kurtarmak için elinde bir imkanı bulunuyor. Haberde şu bilgiler verildi: Yurt dışında yaşayan 6 milyon Türk, olumsuz etkilenecek. Avrupa ülkeleri, Türklerin Türkiye’de yaklaşık 50 milyar Euro’su olduğunu hesaplayıp 10 milyar Euro vergi almanın planlarını yapıyor. Türkiye’nin taraf olduğu bu anlaşmada, gurbetçiyi kurtaracak hüküm var. 6’ncı madde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “uygulama zorluğu” nedeniyle anlaşmayı “vatandaş yararına” durdurma, “ilgili ülkeleri istişareye çağırma” hakkı veriyor.”

İlginizi Çekebilir
Uçak arıza yaptı: Türkiye yolcuları çıldırdı

Almanya’daki gurbetçileri kurtarabilir

Haberde, Türkiye’nin bu haktan faydalanabileceği ve özellikle yurtdışında en çok Türk’ün yaşadığı Almanya’daki gurbetçilerin ağır vergi cezasından kurtarabileceği belirtiliyor.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.sozcu.com.tr/2020/gunun-icinden/6-milyon-turku-vergi-cezasindan-kurtarmanin-yollari-6128836/

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin