Bulgaristan

Türkiye – Bulgaristan sınırında önemli yenilik geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapısında aşırı derecede yoğunluk var. Bununla ilgili kapasitenin artırılması ve şartların iyileştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Bulgaristan‘ın yeni Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı konulara çok vakıf ve iyi bir iletişime girdik. Kısa vadede kapılardaki geçiş kapasitelerinde yüzde 30’a varan artışın yapılacağını bizlere kendileri söyledi.” dedi.

Advertisement

Bulgaristan’daki temaslarının ardından Kapıkule Sınır Kapısı’nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, Bulgaristan’a gerçekleştirdikleri günübirlik ziyarette Bulgaristan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı ile çok önemli toplantılar yaptıklarını belirtti.

Öncelikli konuların başında Bulgaristan’a geçişte olan kara yolundaki yaşanan sıkıntıları görüştüklerini anlatan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapısında aşırı derecede yoğunluk var. Bununla ilgili kapasitenin artırılması ve şartların iyileştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Bulgaristan’ın yeni Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı konulara çok vakıf ve iyi bir iletişime girdik. Kısa vadede kapılardaki geçiş kapasitelerinde yüzde 30’a varan artışın yapılacağını bizlere kendileri söyledi. Kalıcı olarak da ilave geçiş kapıları yapacakları konusunda da önemli çalışmaları var. İnşallah 6 ay içerisinde kalıcı yapıların da yapılacağını ve önemli gelişmeler olacağı konusunda da kendileriyle hemfikir olduk. Buradaki taşımacılarımızın yaşadığı sorunları minimuma indirmek için el birliğiyle çalışacağız.”

Kapıkule

Karaismailoğlu, kapasite, üretim, tüketim ve ihracat arttıkça lojistik hareketin artarak devam ettiğini, kara yollarındaki kapasiteyi artırırken alternatif güzergahların da faaliyete geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çerkezköy-Kapıkule hattı iki yıl içinde faaliyete geçecek

Özellikle deniz ve demir yolunun aktif olarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Karaismailoğlu, bu konuda Bulgar mevkidaşıyla da hemfikir olduklarını anlattı.

Çerkezköy-Kapıkule hızlı tren hattında da önemli çalışmaların yapıldığını aktaran Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki iki yıl içinde Çerkezköy-Kapıkule hattını faaliyete alacağız. Çerkezköy-İstanbul arasında da ihale ve yapım çalışmaları devam ediyor. Bu lojistiğin gelişmesi bakımından çok önemli bir koridor, Ayrıca burası Çin’den Londra’ya demir ipek yolunun da kalbinde olan bir yer. Burası önümüzdeki yıllarda çok önemli bir fonksiyon üstlenecek çünkü kuzey koridordaki 710 milyar dolarlık ticaret hacminin bizim yüzde 30’unu orta koridora alma hedefimiz var. Burada biz üzerimize düşen planlamaları yaptık.”

(Aj)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin