Türkiye
Advertisement

Yıllardır sineması ile adından söz ettiren Türkiye’de geçtiğimiz yıl 33,6 milyon kişi yerli filmleri seyretti. Türkiye’de sinemaya gidenlerin yüzde 55’i yerli filmleri tercih etti.  Türkiye bu rakamla Avrupa’da en çok yerli film izleyen ülke sıralamasında birinci oldu. Türkiye 8 yıldır Avrupa’da birinciliği kimseye vermedi. 

Türkiye Avrupa’ya göre daha çok Türk sineması izliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılı yerli sinema izleyici rakamlarını açıkladı. Türk sineması  33,6 milyon izleyici sayısını ulaştı. Yabancı filmi ise 25,9 milyon kişi izledi. Avrupa’ya göre Türk  sineması izleme oranı yüzde 55 ile birinci sırada yer aldı. Türk filmlerine verdiğimiz değer ile Avrupa’da 8 yıldır birinci sırada Türkiye yer alıyor. 

En çok izlenen filmlerin 6’sı Türk sineması

Geçtiğimiz yıl sinema sektöründe yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen  yeni yasalar ile 2019’un son 3 ayında Türk sineması en çok izleyici sayısına ulaştı. 2019 yılında 147 yerli sinema vizyona girdi.  Vizyona giren filmler arasında en çok izlenen Türk Sineması 5,3 milyon kişiyle 7’inci Koğustaki Mucize birinci sırada yer aldı. En çok izlenen ilk 10 filmin 6’sı ise yerli sinema oldu.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin