Ana Sayfa Gündem Avrupa "Türk vatandaşlığına geçtiniz mi?" sorusuna cevap verilmeli mi?

“Türk vatandaşlığına geçtiniz mi?” sorusuna cevap verilmeli mi?

“Türk vatandaşlığına geçtiniz mi?” sorusuna cevap verilmeli mi?

Alman vatandaşı olduktan sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçerek “Çifte vatandaş” olanlar şu günlerde çok sıkıntılı. Çünkü Alman yasalarına göre 2000 yılından sonra yeniden Türk vatandaşlığını alanların Alman vatandaşlığı iptal edilmek zorunda. Yani Alman makamlarına haber vermeden Türk vatandaşlığına geçenler aslında suç işlemiş oluyor. Alman makamlarının son günlerde Türk kökenlilere gönderdikleri mektuplarda “2000 yılından sonra yeniden Türk vatandaşı oldunuz mu?” diye soru yöneltmesi bir çok kişiyi zor durumda bıraktı. “Evet oldum” diyenler Alman vatandaşlığını kaybedecek. Olmasına rağmen “Hayır olmadım” diyenler ise yalan beyan vermiş olacaklar ve Alman makamlarının elinde bir delil varsa bu ortaya çıkacak ve büyük ihtimalle haklarında işlem yapılacak.

Alman makamların elinde delil var mı?

Almanya’da yaşayan çok sayıda çifte vatandaş şu günlerde işte bu duruma bir çare bulmaya çalışıyor. Bazı kesimlere göre mektuplara cevap vermemek en mantıklısı. Çünkü cevap verdiğinizde kaşı tarafın elinde bir delil olmuş oluyor. Bazı vatandaşlar “Alman devletinin elinde delil olsa zaten vatandaşlıkları hemen iptal eder, neden mektup gönderip soru sorsunlar ki?” diye yorumda bulunuyorlar.

İlginizi Çekebilir
Yolcular dikkat: Eğer acil para bulamazsa uçuşlar iptal olacak

Avukatlar bu işe ne diyor?

Bu karmaşık durumdan kurtulmak için Alman hukuku ile uğraşan avukatların devreye girip Türk toplumuna tavsiyelerde bulunması gerekiyor. Türk kökenliler şu sorulara cevap bekliyor:

– Gönderilen mektuplara cevap verilmeli mi?

– Verilmezse ne olur?

– Yanlış cevap verilirse ne olur?

Görüş belirtmek isteyen avukat okurlarımız bize E-mail gönderebilirler. Paylaşmak istediğiniz bilgileri haber@turizmavrupa.net adresini gönderin buradan paylaşalım.

İlginizi Çekebilir
Uçuşlar iptal olacak: Bilet alanlara paraları iade edilecek

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Apple

Almanya’da Apple hakkında soruşturma açıldı

Almanya’da Apple hakkında soruşturma açıldı Almanya Federal Kartel Dairesi (Bundeskartellamt), Apple hakkında pazar hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlattı. Federal Kartel Dairesi tarafından yapılan açıklamada,...

İlginizi Çekebilir

UÇAK

Uçak biletleri neden bu kadar pahalı oldu?

Yaz aylarıyla birlikte tatil için seyahatlerde artış yaşanıyor. Fakat en çok da uçak fiyatları arttı. Vatandaşlar bu duruma isyan ediyor .Normal zamandaki fiyatların üç...