Ana Sayfa Gündem Türk vatandaşların hangi bilgileri paylaşılacak?

Türk vatandaşların hangi bilgileri paylaşılacak?

Türk vatandaşların hangi bilgileri paylaşılacak?

Almanya ve Türkiye arasında, vatandaşların finansal durumlarının talep olmadan otomatik olarak paylaşma anlaşması 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girdi. Vergi kaçıranların tespit edilmesini kolaylaştırmak için hayata konan uygulama, daha önce altyapının hazırlanmasında yaşanan aksaklıklar sebebiyle birçok kez ertelenmişti.

Hangi bilgiler paylaşılacak, hangileri paylaşılmayacak?

Anlaşmayla gelen en önemli yenilik, bundan sonra ülkelerin veri talep etme mecburiyetinde olmamaları. Buna göre ülkelerin talep etmesine gerek kalmaksızın, vatandaşların finansal bilgileri her yıl otomatik olarak Almanya ve Türkiye arasında karşılıklı paylaşılacak. Hürriyet gazetesinin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıl hazırladığı rehbere dayandırdığı haberine göre, vatandaşların taşıt ve gayrimenkul bilgileri paylaşılmamakla beraber, mevduat hesapları, saklama hesapları, ortaklık ve borç bilgileri, nakdi değerli sigorta sözleşmeleri, düzenli ödeme sözleşme gibi bilgileri ülkeler arasında otomatik olarak paylaşıma açılacak.

İlginizi Çekebilir
Gümrük muhafaza ekipleri göz açtırmıyor

Kişisel bilgiler de paylaşılacak

Bununla beraber vatandaşların hesap ve finansal bilgilerinin yanı sıra, isim soyad, adres, vergi numarası, doğum tarihi ve yeri, hesap numarası ve bakiyesi, ödenen faiz gibi gelirlerin toplam tutarları da paylaşılacak.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Seyahat büroları: Devlet bize yardım etmezse batacağız

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

bilgi

Bankadan, Almanya’da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı

Bankadan, Almanya'da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı sonrası yürürlüğe giren Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşması kapsamında, yurt dışında ikamet...

İlginizi Çekebilir

para

Yolcunun çantasından çıkan paranın miktarına şaşıracaksınız

Yolcunun çantasından çıkan paranın miktarına şaşıracaksınız Almanya'nın en büyük havalimanı Frankfurt'ta yapılan kontrollerde bir yolcunun çantasından çıkan nakit para miktarı olay oldu. Gümrükten yapılan açıklamada...