Bulgaristan
Foto:Bulgaristan gümrüğü

Türk sürücü Bulgaristan’da binlerce Euro yakalattı

Sılayolu ülkesi Bulgaristan’da gümrük kuralları çok katı. Bu nedenle yolcuların gümrük kurallarını tekrar gözden geçirerek dikkatli davranmaları gerekiyor. Özellikle hem gelişte hem de gidişte geçilen ülkeler yanında fazla miktarda nakit para veya altın bulunduranları affetmiyorlar. Buna daha çok Sırp gümrük kapısı dikkat ederken Bulgaristan sınır kapısı da tedbiri elden bırakmıyor.

Advertisement

Sürücü toplamda 249.880 Euro’luk parasına el konuldu

Hollanda’dan Türkiye’ye gitmekte olan bir tır gümrük görevlileri tarafından kapsamlı bir gümrük muayenesi için kontrol noktasında durduruldu. Aracın sürücüsü sadece kişisel bagaj taşıdığını ve beyan edecek bir şeyi olmadığını ifade etti. Gümrük müfettişleri, aracın kabinindeki yapısal boşluklarda çeşitli yerlerde gizlenmiş 500, 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 banknotlarında euro banknotlarının varlığını tespit etti. Gümrük memurları, toplamda 249.880 Euro’luk beyan edilmemiş para yakaladı.

Nakit beyan formu mutlaka doldurulmalı

10.000 avro ve üzeri nakit parayı yanında taşıyan kişilerin, sınırından geçtikleri ülkenin gümrük kapılarında yazılı olarak beyanda bulunmak için gümrük memurlarından ‘nakit para beyan formu’ talep ederek bu formu doğru şekilde doldurmaları gerekiyor.

(GŞ)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin