Kapıkule

“Türk Lirası” Kapıkule’de yoğunluğu artıracak’’

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız yaz aylarında karayolundan Türkiye’ye seyahat etmek için gün sayıyor. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika veya Avusturya gibi ülkelerden farklı tarihlerde yola çıkacak olan Sılayolu sürücüleri, bir çok ülkeden geçerek Türkiye’ye varacaklar. Türkiye’ye ana giriş kapısı olan Kapıkule’de her yıl uzun araç kuyrukları oluşuyor. Ne kadar önlem alınsa da, ne kadar yenilik getirilse de ne yazık ki bu durum değişmiyor. Bunda elbette sürücülerin çoğunun aynı anda Kapıkule’ye varması önemli bir etken. Ancak bu yıl Türk Lirası’nın değer kaybetmesinden dolayı bu yoğunluk daha da artacağa benziyor.

Advertisement

Hangi saatlerde yoğunluk var?

Bulgaristan’da yaşayanlar, Türk Lirası’nın normalin üzerinde değer kaybetmesi sonucu alışveriş için Türkiye’ye geçiyorlar. Bu yıl bu sayı oldukça fazla. Bu alışveriş trafiği geçtiğimiz haftalarda bile Kapıkule’de bekleme sürelerine neden oldu. Bulgaristan’dan gelen araçların yaz aylarında da uzun bekleme kuyruklarına yol açması kaçınılmaz olacak. Burada Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız açısından şu detaya dikkat etmek gerekir. Bulgar tarafından alışverişe gelenler genellikle sabah saatlerinde Türkiye’ye geçiyorlar. Alışverişlerini tamamlayanlar ise genellikle akşamüstü saatlerde Bulgaristan’a dönüyorlar. Yani siz tam da bu saatlerde Kapıkule’ye varırsanız bu yoğunluktan olumsuz etkileneceksiniz.

En yoğun günler hangileri?

Dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da sınır kapısının hangi günlerde yoğun olduğu yönünde. Bulgaristan’dan alışverişe gelenler daha çok haftasonunu tercih ediyor. Yani cumartesi ve pazar günleri zaten yoğun olan sınır kapısı daha da yoğunlaşıyor ve bekleme süreleri daha da artıyor. Bu nedenle yetkililer mümkün olduğunca hafta için Kapıkule’den geçilmesini tavsiye ediyorlar. Bir başka imkan ise Kapıkule haricinde diğer alternatif sınır kapılarını tercih etmek. Ancak bu şekilde ailecek saatlerce kuyrukta beklemekten kurtulabilirsiniz.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin