Reklam

Ana Sayfa Gündem Turistlere serbest, turistlere hizmet edecek acentelere yasak

Turistlere serbest, turistlere hizmet edecek acentelere yasak

Turistlere serbest, turistlere hizmet edecek acentelere yasak

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından yapılan açıklamada, yabancı turistlerin muaf olduğu kısıtlamalar süresince, yabancı turistlere hizmet verecek acente çalışanlarının da kısıtlamalardan muaf tutulması gerektiği söylendi. Mevcut genelgede yabancı turistlere hizmet edecek acentelerin muafiyet listesinde olmamasının yanı sıra, kısıtlama süresince görev yapacak çalışanların e-devlet üzerinden verilen görev belgelerinde de ‘muaf olmayan kişiler’ kapsamında olması üzerine yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil birçok makama konu hakkında baş vurulduğu söylendi.

 Telafisi olmayan zararlara sebebiyet verebilir

Açıklamada, yabancı turistler kısıtlamadan muaf tutulurken yabancı turistlere hizmet veren acentelerin muaf olan meslekler kapsamına alınmaması ‘çelişkili’ olarak tanımlanırken, muafiyet listesine seyahat acentelerin de eklenmesi gerektiği, aksi takdirde sektör için telafisi mümkün olmayan zararların söz konusu olabileceği söylendi.

‘’Bilindiği üzere, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan ‘Tam Kapanma Tedbirleri’ kapsamında, çalışma muafiyet belgelerinin kişisel başvuruyla e-devlet sistemi üzerinden alınacağı duyuruldu.

İlginizi Çekebilir
TÜRSAB’tan UKOME kararına tepki

Ancak İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerini muafiyet listesine eklemediği gibi; kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda seyahat acentelerinin faaliyet alanı “muaf olmayan işler” kapsamında değerlendiriliyor.

TÜRSAB olarak daha önceleri olduğu gibi, görevi Türk turizmini yönetmek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil ilgili makamlara, seyahat acentelerinin kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan ve talep eden çok sayıda başvuru yapılmıştır.

İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentelerine çalışabilme olanağı sağlamalı; muafiyet listesine seyahat acentelerin de dahil etmelidir.

Aksi takdirde seyahat acentalarının telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına sebep olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir
Almanya'ya karayoluyla seyahat edenler mercek altında

Tüm üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’

Türsab

Türsab

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

İstanbul

İstanbul havalimanları en sakin arife günlerinden birini geçiriyor

İstanbul havalimanları en sakin arife günlerinden birini geçiriyor Yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulanan "tam kapanma"nın Ramazan Bayramı'nı kapsaması nedeniyle İstanbul havalimanları en sakin...

İlginizi Çekebilir

15 saat gecikmeli kalktı

Hannover-Elazığ seferini yapacak uçak 15 saat gecikmeli havalanınca bazı yolcular havaalanında perişan oldular. Öger Türk Tur şirketinin yolcuları, uçuş için havaalanına gittiklerini fakat planlandığı gibi...