Tüketici kredisi kullanımındaki artış yüzde 60’ı geçti

50
Tüketici

Tatil

Tüketici kredisi kullanımındaki artış yüzde 60’ı geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin finansal piyasaların değerlendirildiği Kasım 2020 Finansal Piyasalar İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı.

Kredi kartı harcamaları yüzde 13.9 arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine dayanılarak hazırlanan bültene göre; bireysel kredi kartı harcamaları, toplam bireysel kredi kartı harcamalarının yüzde 33.4’ünün gerçekleştiği İstanbul’da, yıllık yüzde 13.9, Türkiye’de yüzde 16.3 arttı.

Kredi kullanımı yüzde 37.5 yükseldi

Eylül sonu itibariyle İstanbul’da kredi kullanımında Haziran dönemine göre yüzde 8.9, yıllık yüzde 37.5 yükseliş kaydedildi. Tahsil edilemeyip takibe düşen kredilerde ise Haziran sonuna göre yüzde 2.2, yıllık yüzde 23.1’lik artış gerçekleşti. Türkiye genelinde ise kredi kullanımında yıllık yüzde 39.1, takipteki alacaklarda yüzde 13.6 yükseliş oldu.

Altın mevduatında yüzde 127.4 artış var

Eylül ayında toplam mevduat içerisindeki döviz cinsinden mevduatın payı yüzde 58.9 olurken, bankalarda tutulan altın karşılığı mevduat, bir yılda 74.3 ton altından 169 ton altına yükseldi.

İlginizi Çekebilir
Antalya’da hangi ilçeye yatırım yaparsam kazanırım?

Tüketici kredilerindeki yıllık artış yüzde 63.9

Tüketici kredilerinde yıllık yüzde 63.9 kaydedildi. Taşıt kredileri, İstanbul’da yüzde 74.1, Türkiye’de yüzde 83.5; konut kredileri, İstanbul’da yüzde 43.5, Türkiye’de yüzde 48.4 yükseldi.

Öte yandan geçen yıl olduğu gibi 2020 Eylül’de de en yüksek kredi kullanan sektör inşaat olurken, oransal olarak en yüksek artış yüzde 54.7 ile tekstil ve tekstil ürünleri ve yüzde 40.9 ile metal ve işlenmiş maden sektörlerinde gerçekleşti.

En fazla takibe düşen kredi turizm ve inşaatta

Tahsil edilemeyerek takibe düşen kredilerde bir önceki yıla göre en yüksek artış, turizm ve inşaat sektöründe görüldü. Turizmde kredilerinde yüzde 125.4 artış gerçekleşti. Takipteki gıda, meşrubat ve tütün sektörü kredilerinde yüzde 51.7 azalış oldu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin