cep telefonu

Bazı okurlarımız, Türkiye’ye götürecekleri cep telefonlarını kayıt işlemi yaptırmadan kaç gün kullanabileceklerini soruyorlar. Bilgileri haberde bulabilirsiniz.

Advertisement

Türkiye’de uzun süre kalmak isteyen bazı okurlarımız, www.turizmavrupa.com’a cep telefonu kullanımı ile ilgili sorular yöneltiyorlar. Belçika’da yaşayan bir okurumuzun sorusu şöyle: “2016’da Belçika’daki telefonumla Türkiye’ye gittim, Turkcell kartı taktım ve 2 ay açık kaldı. Bu sene de aynı telefon ile Türkiye’ye gideceğim, kayıt yaptırmadan yine 2 ay kullanabilir miyim?”

Türkiye’ye götürülen cep telefonlarının kullanımında geçtiğimiz yıllarda büyük sıkıntı yaşanıyordu. Cihazı kayıt ettirmeden kullanma süresi çok kısa geliyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile bu sorun ortadan kalktı. Şuan kayıt yaptırmadan telefonu 120 gün kullanabiliyorsunuz. Yani 4 ayı geçmediğiniz sürece sorun olmuyor. Bu yıl tekrar Türkiye’ye gittiğinizde 120 gün telefonu kullanma hakkına sahipsiniz.

Telefon kayıt işlemi ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiler şu şekilde:

– Kısa süreli Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekir mi?

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

– Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar)

– Cihazımın IMEI numarasını bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

IMEI numarası *#06# tuşlarına basmak sureti ile öğrenilebilmektedir.

– Kayıt işlemini nerelerde yaptırabilirim?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

– E-devlet kapısı kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?

E-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

– Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

– Kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekmektedir?

E-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (138.80 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

– Dekontta dikkat edilmesi gereken husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

– Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

– Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

– Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

– Kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?

E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

– Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

Advertisement

83 YORUMLAR

 1. Yurt disindan yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarinin Turkiye’de 120 gun kullanma suresi her giriste yeniden baslar mi? Cevabiniza pesin tesekkurlerimle…

  • İyi günler, Türkiye’deki yetkililerce verilen bilgiye göre 120 günlük süre Türkiye’ye her girişte başlıyor. Bu durumda yurtdışına çıkıp belirli bir süre sonra yeniden Türkiye’ye girdiğinizde süre yeniden başlar.

   • Merhaba ben yurt dışından telefon aldım ve telefonum kapandı açıkçası açtırmakta istemiyorum harç bedeli çok pahalı yurt dışına çıkıcağım döndüğümde tekrar 120 gün kullanım hakkım olurmu

    • İyi günler. 120 günlük kullanım hakkınız yıllık olarak tanımlanmaktadır. Bir yıl sonra tekrar 120 günlük kullanımınız mevcuttur. Daha ayrıntılı bilgi için BTK Tüketici Bilgi Merkezi olan ALO120 yi arayabilirsiniz. Telefonunuzdan 120 numarasını aramanız yeterlidir.

 2. 29.07.2018 de türkiye ye giriş yaptım 2 buçuk ay kaldım 2 ayim dolduğunda tif kapandı son 2 hafta tif kullanamadım yani 120 gün içinde diyor ama 120 gün beklemiyorlar daha öncede 6 hafta da kapanmıştı neye göre nasıl yapıyorlar anlamış değilim çok saçma biz gurbetçileri soymak için ellerinden geleni yapıyorlar

 3. Iyi gunler, ben yazin yaklasik bir bucuk ay turkiyede kaldim sonra 10 cu ayda tekrar gittim 2 bucuk hafta kaldim ve suan 4 gundur turkiyedeyim geldigim gun bildirim geldi ve telefonun turk hattinda calismiyor. Daha onceki arkadasin yazdigi yorumu gordum, ve sanirim sifirlanmiyor her girip ciktigimizda? Ve suan naapmam gerektiginide bilmiyorum

  • İyi günler her girip çıktığınızda sıfırlanmıyor. Bir yıl içinde sıfırlanıyor. Yani aradan bir yıl geçince tekrardan kullanabiliyorsunuz. Şu an yapmanız gereken: eğer telefonu devamlı kullanmak istiyorsanız gidip açtırmanız gerekiyor.

 4. 2018 yazın 2,5 ay kaldım.aralikta tekrar gittim telefonumun kapandigini öğrendim.açtirmak icin 500tl istediler.yani 120 gün olayı biraz doğru degil gibi.kafalarina göre kapatiyolar.

 5. Yurtdışından gelen telefon kayıt bedeli çok aşırı yüksek ve haksızlık ben kayıt ettirdiğim telefonum bozuldu yeni aldim ve şimdide bunu kayit etmem gerekiyor 600tl nin üzerinde harç bedeli olacak şey deyil buna bir an önce care bulunmalı

 6. Merhaba ben yurt dışından telefon aldım ve telefonum kapandı açıkçası açtırmakta istemiyorum harç bedeli çok pahalı yurt dışına çıkıcağım döndüğümde tekrar 120 gün kullanım hakkım olurmu

  • İyi günler. 120 günlük kullanım hakkınız yıllık olarak tanımlanmaktadır. Bir yıl sonra tekrar 120 günlük kullanımınız mevcuttur. Daha ayrıntılı bilgi için BTK Tüketici Bilgi Merkezi olan ALO120 yi arayabilirsiniz. Telefonunuzdan 120 numarasını aramanız yeterlidir.

 7. 2019 eylülde geldim ve ocaka kadar 4 ay kullandım.Sonra her yil Ocaktan yine 4 ay kullanma suresi sıfırlanacak mı ? veya 2020 eylülde sıfırlanır mı ?

  • İyi günler. Her yıl 120 gün hakkınız bulunmaktadır. Cihazınız bir yıl sonra sıfırlanıp, yine bir 120 günlük hakka kavuşacaktır. 🙂 Daha ayrıntılı bilgi için BTK Tüketici Bilgi Merkezi olan ALO120 yi arayabilirsiniz. Telefonunuzdan 120 numarasını aramanız yeterlidir.

  • İyi günler Bora Bey. İki aylık süreçte yurt dışına çıkıp sonra tekrar Türkiye’ye döndüyseniz bu sebepten ötürü olabilir. 20 gün Türkiye’de çalıştırsanız ve yurt dışına girip çıksanız sonraki telefonu açışınızda 30 gün gidiyor. Saçma ama gerçek. İyi günler dileriz.

 8. Türkiye’den aldığım hattı yurtdışında kullanmak istiyorum fakat burdada 120 günlük kural geçerli mi? Telefonun kapanma nedeni hattı takınca mı oluyo yoksa konumla ilgilimi? Buna bağlı olarak Türkiye’de yurtdışı hattı kullansam yine kapatılır mi?

 9. Başka ülke vatandaşıyım Türkiye de inkar izini ile oturuyorum , Eylül 2019 da Türkiye ye giriş yaptım Kendi ülkemden aldığım telefon 19 Mayıs 2020 tarihinde kapandı , daha önce herhangi bir işlem yapmamıştım , Telefonu nasıl kullanıma açtırabilirm?

  • İyi günler telefonu kaydettirmeniz gerekiyor. Vergi dairesinden ücretini yatırıp E-devlet üzerinden pasaportunuza kayıt ettirebilirsiniz.

 10. Iyi günler dilerim,

  nasip olursa, bu yıl yine güzel ülkemize
  gitmek istiyoruz.

  Gecen yıl gibi Türkiye’de kart almak istiyorum.
  25.Temmuz 2019 itibaren yaklaşık = 30 gün
  kullandım.
  Bu yıl 01.Temmuz 2020 itibaren = 26 gün kullanmak istiyorum.

  Kitlenirmi? Kitlenmezmi?

  Yurt dışından getirilen kartla izinin tadı
  olmuyor 🙂 Yurt dışından ALO nr. arayıp soramıyorum, kitlenirse sıkıntı olur…

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 11. Merhabalar şimdi ben yurt dışından telefon alıcam telefon gümrüğe geldi gümrükten evimemi gelir yolsa benim gidip gümrükten almammı gerekir bide sadece telefonu gümrükten çıkartırken vericem parayla çıkartıp hat falan takmadan pasaporta kayıt ettirmeden sadece WiFi ile kullansam telefon kapanırmı?

 12. Merhaba, benim telefonum 2 ay önce kapandı bende tekrar açılması için Almanyaya gönderdim. Ve bugün elime geçti telefon açılmamış, ne yapmam lazım.

 13. merhaba yurt dışından gelen değişim cihazım var(iphone) telefon şubat ayında geldi hala aktif sim kart ile çalılıyor kapanma ihtimali varmı yoksa değişim cihazlarında kayıt ettirmeden kullanılabiliyormu

 14. telefon ülkeye girdiği gün içinden sonra mı 120 gün geçerli yoksa aktif olarak 120 gün sim kart mı takılı kalmasından sonra mı kullanıma kapanıyor ben belki 120 gün aktif sim kart takılı kullanmamışımdır bu 7 ay sürecinde

 15. Iyi gunler turkiyede 2 ay kaldim yurtdisina geldim 2 haftaligina geri turkiyeye gidecegim uyari aldigim halde tekrar 120 gunluk uyarimu geliyor.
  2 ayda bir giris cikis yapacagim kayit yaptirmama gerek varmi

 16. Merhaba
  Telefon kayıt konusuyla ilgili “”” her defasında yeniden başlıyor süre “””yazmışsınız .
  Yani 120 gün dolmadan giriş cıkış yaparsak tekrar 120 gün hakkımız mı oluyor .100. Gün yurtdışına gittik diyelim döndüğümüzde tekrar 120 gün hakkımız mı oluyor

 17. Merhaba, yurtdışı telefonumun süresi yeni yıla yakın bitiyor. Her yıl 120 günün tekrar başladığından bahsetmişsiniz. Yurt dışına giriş çıkış gerekiyor mu yoksa gerekmeksizin her yıl 120 gün baştan sıfırlanıyor mu?

 18. İyi günler dilerim.
  Almanya’dan getirdiğim telefon ve Alman sim kartını Türkiye de 120 gün den fazla kullanmak istiyorum.Alman hattı .Türk hattını kullanmayacağım.Türkiyede 8 ay kalıyorum.
  Cevabınıza şimdiden teşekkür ederim

 19. merhaba, benim sorum almanya telefonum dan 4 ay öncesi türkiye hattını cikardim. alman hattını taktim geri bu sekilde uzun müddet telefonu actirmadan kalabilirmi bir sorun olurmu?

 20. Hocam öncelikle helal olsun kim ne sorsa cevap vermişsiniz vallahi. Ben Almanya’da yaşıyorum nadiren de olsa 10-20 günlüğüne tatile geliyorum Türkiye’ye. Geçen sene Aralık’ta kapatılacaktır bilgisi gelmişti. Haftaya tekrar gideceğim, anladığım kadarıyla hiçbir sıkıntı olmadan kullanabilirim gibi 20 gün. Merak ettiğim husus ise şu; ben 2021 Ocakta bir daha gittiğim zaman 120 gün sıfırdan mı başlayacak? Yoksa ilk açtığım günden çıkışa kadar sayıyor sonrasında bir yıl içinde kaç kere açık olduğuna bakarak mı hesaplıyor 120 günü? Yani daha spesifik olmak gerekirse:

  2021 Ocak – 10 gün aktif gezdim ve döndüm.
  2021 Nisan – içinde 110 günlük hak mı kalıyor yoksa Ocak Nisan arası zaten çıkış yaptığımdan dolayı Nisan’da 120 gün sıfırdan mı başlıyor?

  Bu arada diğer arkadaşlara şu bilgiyi de vereyim, bu SMS olayı biraz rastgele. Yani 120 gün sonra bloklanmama durumu da mevcut ama çok düşük ihtimal. Yine de riski severim derseniz deneyin.

 21. Hocam ben yabancı uyruklu olarak 2 haftalık türkiyeye giriş yapmak isterim.2010 yılında orada öğrenciken simkartım vardı.acaba oraya türistik amaclı geldiğimde yurt dışında aldığım ceptelefonum kaç ğün çalışabilir?birde eskiden aldığım hattım çalışa bilir ve ya geçersiz sayılır?

  • İyi günler getirdiğiniz cep telefonu 150 gün kullanabilirsiniz. 150 günden sonra kayıt etmeniz gerekir. Eskiden aldığınız sim kart büyük ihtimalle kapanmıştır.

 22. merhaba böyle bir yazı için teşekkür ederim piyasada şu şekilde telefon satılıyor su hangi modelden bahsedeyim ıphone 12 pro max yurt dışı çin veya hongkok dan çift sim kart özelliği varmış türkiyede sım kartımız 1 cı hatta takıldığında 120 gün kapantıkdan sonra ikinci sim kartta yer değiştirip 120 günde etti 8 ay geri kaldı 4 ay nu 4 ay için turistlerin telefonuna geçici kayıt yapıyorlarmış 90-12 gün oda gidiyormuş 1 senenin sonunda ise telefon kendini yenileyip tekradan 2 ci sene aynı dewam edılıyormus böyle bır durum var siz ne düşünürsünüz not:yurt dışına hiç cıkılmıcak

 23. telfonu kayıt ettirmezsek 120 gün sonra sadece telefonla konuşma ve mesajlaşma gidip yinede whatsapptan internet ile türkiyedeki hatlarla ikonuşabilir miyiz

 24. Merhaba,

  Telefonu 2 yıl boyunca 150+150 toplam 300 gün kullanıp 2 yıl sonra kaydettirmek mümkün mü? Yoksa Türkiye’ye ilk girişten itibaren 120 gün içinde kaydettirilmesi mi lazım?

  Ayrıca, bu 150 gün içinde yabancı sim takılıysa da kaydettirmek gerekiyor mu? Bazı hatlar türkiyede de çalışıyor çünkü.

  Son olarak, 2021 yılının güncel toplam kayıt ücretinin bilgisini verebilir misiniz? Teşekkürler.

  • iyi günler bir yılda sadece kayıt olmadan 150 gün kullanılabiliyor. Ayrıca yeni yılda yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt ücreti 2.006 TL’ye yükseldi.

    • İyi günler yapılan son değişiklikle Türkiye’ye yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt altına alınmaları için başvuru süresi, koronavirüs salgını dolayısıyla 120 günden 365 güne çıkarıldı. Yani bir yıl kayıt etmeden kullanabilirsiniz.

 25. Merhaba iyi günler kıbrısdan aldığımız telefon türkiye kapamıyormuş sanırım global mi universal mi oyle bir şey varmış sanırım onun kaydının yapılmasına gerek yokmuş sanirim bilgi alabilir miyim

 26. ıyı gunler demek ıstedıgım turk pasaportu degıl ukrayna pasaportuma kayıt yapabılıyormuyum
  e devlet tc kımlık kartına sahıbım cıfte vatandasım ıkı adet telefon getırmek ıstıyorum bırını turk pasaportuma dıgerını ukrayhna pasaportuma kayıt yaptırabılıyormuyum.

 27. SLM BEN BELÇİKADAN MUSTAFA HARMANŞA 2020 de Belçika’daki telefonumla Türkiye’ye gittim, Turkcell kartı taktım ve 3 ay açık kaldı. 2021 de Bu sene de aynı telefon ile Türkiye’ye gideceğim, kayıt yaptırmadan yine 6 ay kalacağım en az telefonumu kullanabilir miyim?”BUNUNU HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRSENİZ MEMNUN KALIRIM. ŞİMDİ İSE 21ŞUBAT 2021 DEN İTİBAREN BİR YIL UZATILDI, FAKAT BELÇİKA TELEFONUM SADECE BİR YILMI KULLANABİLİRİM .GİRİŞ ÇIKIŞ YAPTIĞIMDA ONU TEKRAREN BİR YIL DAHA KULLANABİLİRMİYİM

   • Merhabalar, yurt dışında yaşıyorum, buradan bir telefon aldım, Türkiye hattımı bu telefona taktım, 1 ay Türkiye de kaldım, geri geldim. Yani şu an yurt dışındayım ama telefonumum 15 gün sonra kapanacağı mesajı geldi. Türkiye hattım takılı ama Türkiyede değilim, GSM müşteri hizmetleri ile görüştüm bir şey yapamayacaklarını söylediler. Türkiyede olmadığım halde telefonum kapanacak, ne yapmam lazım, yardım edebilir misiniz?

 28. Slmlar, yurtdışından memlekete 2021 ocak ilk haftası geldim ve tamamen yerleşmeye karar verdim. Telefonu kaydettiremedim. Toplamda normal sim ile e sim beraber 8 ay kullandım ve telefonum kapandı. Şimdi 1 sene doldu ama telefonu yeni yıla girince sim kartı takmayı denedim açılmadı halen servis yok diyor. Her yıl hak vermiyormu bize 120 gün benim telefonum açılmadı, yardımcı olurmusunuz ? Acaba diyorum tam telefonu açtığım ilk gündemi verecek hakkımı tekrar

 29. Merhaba, kayıtsız telefonumu 120 gün kullanmak için açmaya çalışıyorum ama açılmıyor, başka bir işlem yapmam gerekiyor muydu acaba

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin