Orman

Tarım ve Orman Bakanı’ndan Hatay için ağaçlandırma çağrısı

Hatay’da binlerce ağacı ve yabani hayvana zarar veren orman yangınlarının söndürülmesinin ardından sosyal medyada çağrı yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, vatandaşları ağaçlandırma çalışmalarına davet Etti. Hatay’da yanan alanların bir metrekaresinin bile başka bir amaçla kullanılmayacağını, tamamının  yeniden ağaçlandırılacağını açıklayan Bakan Pakdemirli, “Tüm vatandaşlarımızı sadece Hatay’da değil; kendi illerinde de 11.11.2020 tarihinde #GeleceğeNefes kampanyasında fidan dikmeye davet ediyorum” dedi.

“Yanan alanların bir metrekaresi dahi başka bir amaçla kullanılmayacak”

Bakan Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinden yaptığı açık çağrının tam metni şöyle:

“Hatay ilimizde, 5 Eylül 2020 tarihinde Samandağ ilçesinde, 9 Ekim 2020 tarihinde ise Belen ilçesinde çıkan orman yangınları hepimizi derinden üzmüştür. Bu yangınlarda binlerce ağacımızı ve yaban hayatımızı maalesef kaybettik. Kimi vatandaşlarımızın evi, iş yeri veya eşyası zarar görürken, en büyük tesellimiz vatandaşlarımızın canına zarar gelmemesi olmuştur.

Her iki yangının da söndürülmesinde canla başla çalışan orman yangınları ile mücadele eden ekiplerimiz başta olmak üzere, bizlerle birlikte olan vatandaşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımız ile belediyelerimize gönülden teşekkür ediyorum.

Ülkemizdeki diğer yangınlarda olduğu gibi Hatay ilimizdeki yangınlarda da vatandaşlarımızın duyarlılığı takdire şayandır. Özellikle Belen yangını sonrası yanan alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla ülkesine, toprağına, memleketinin yeşil dokusuna sahip çıkan ve bu maksatla kampanya başlatan kurum ve kuruluşlardan spor kulüplerine, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına, sanat camiamıza ve bütün vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki yanan alanların 1 m2’si dahi başka bir amaçla kullanılmayacak ve tamamı yeniden ağaçlandırılacaktır. Yanan orman alanları Anayasa’mızın 169’uncu maddesi gereği yeniden ağaçlandırılmak zorunda ve anayasal koruma altındadır.

2019 yılında Ülke genelinde 333 milyon adet, Hatay İlimizdeki ormancılık faaliyetlerinden sorumlu olan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünce 1 milyon 333 bin adedi Hatay ilimizde olmak üzere 13 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Hatay ilimizde 2020 yılında yanan alanların da bir yıl içerisinde yaklaşık 5 milyon adet fidanın toprakla buluşturulması sağlanacaktır.

Ülkemizde fidan dikim mevsimi henüz başlamamış olup Kasım ayı ile birlikte ilk fidanların dikilmesi planlanmaktadır. Ayrıca her bir bölgemizin farklı iklim yapısı ve ekosistemi mevcut olduğundan bu alanların yeniden ağaçlandırılmasında hangi tür ve vasıfta fidanların kullanılacağını da Orman Genel Müdürlüğümüz planlamakta ve hazırlıklarını yapmaktadır.

Hatay ilimizde yanan alanların ağaçlandırılmasına katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımızı her iki yanan alanda da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, Geleceğe Nefes kampanyası çerçevesinde bizimle birlikte fidan dikmeye davet ediyorum.

Bu çalışmalara katkı sağlamak isteyen kurum ve kuruluşlarımız ile vatandaşlarımızın Orman Genel Müdürlüğümüz ile koordineli olması, ağaçlandırma çalışmalarının başarısı açısından önem arz etmektedir. İhtiyaç duyulması halinde Orman Genel Müdürlüğümüz Ağaçlandırma Dairesi Başkanlığımızla ve ogmbasin@ogm.gov.tr adresi ile iletişim sağlamaları önem arz etmektedir.

Bununla birlikte, ülkemizdeki orman yangınları konusunda duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımızı sadece Hatay’da değil; kendi illerinde de 11.11.2020 tarihinde Geleceğe Nefes kampanyasında fidan dikmeye davet ediyorum.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin