Ana Sayfa Memleketim Tarihi Yarımada yeniden düzenleniyor

Tarihi Yarımada yeniden düzenleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyazıt Meydanı ve çevresini tarihsel karakteri de göz önünde bulundurularak yeniden düzenliyor.

İstanbul’un en gözde, tarihi turistik bölgesi sayılan Beyazıt meydanı ve çevresini içine alan tarihi yarımada da çalışmalar; 3 Kültür Varlıkları Koruma Kurullarının izni, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Arkeologlar denetiminde meydan ve çevresindeki tarihi doku korunacak şekilde çalışmalara başlanıldı.

Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi internet sayfasında şu açıklamalar yapıldı:

NELER YAPILIYOR NASIL YAPILIYOR?

 • Meydan algısının güçlendirilerek kullanıcıya sistemli bir şekilde hissettirilmesi amacıyla meydana alt erişim bölgelerinin Vezneciler Caddesi, Bakırcılar Caddesi, Yeniçeriler Caddesi, Ordu Caddesi Girişleri ile sağlanacak.
 • Tarihi Yarımada’nın en önemli kamusal odak noktalarından biri olan ve yoğun yaya sirkülasyonuna sahip Beyazıt meydanının; kendi içinde ve yakın çevresiyle kurduğu işlev ve ilişkilerin gerektirdiği mekan organizasyonunun bütünüyle yeniden oluşturulacak.
 • Çevresindeki farklı fonksiyonlar nedeniyle yoğun bir yaya ve taşıt trafiğine sahip meydanın, hem bu fonksiyonlara hem de çevresiyle olan yaya ve taşıt ulaşımının organize edilerek, her türlü sirkülâsyona, toplu taşıma ve kitle ulaşım araçlarının gereksinimine en uygun şekilde cevap verebilecek ulaşım ilişkilerinin geliştirilerek çözülecek.
 • Kaliteli bir kent mekanı elde etmek için alan çevresinde tescilli veya tescilli olmayan yapılara da gerekli görüldüğünde yeni fonksiyonel önerilerin getirilebileceği yaklaşımların geliştirilmesi ve bu şekilde Beyazıt Meydanın mekansal ve işlevsel sürdürülebilirliğinin sağlanacak.

Projenin Teknik Özellikleri:

 • Meydan, kaldırım ve cadde üzerindeki düzenlemelerde engelli vatandaşlar düşünülerek kaldırım bitişlerinde ve yaya geçitlerinde rampalar yapılacak.
 • Ordu caddesinin Laleli Camii ile Beyazıt tramvay istasyonu arasında yoğun yaya kullanımı talebini karşılamak amaçlı geniş kaldırımlar yapılacak.
 • Asfalt kaplama tasarlanan araç yolunda her iki yöne %2 eğim verilmiş ve uygun noktalara betonarme yağmur suyu ızgaraları yerleştirilerek yol boyunca drenaj çözümü yapıldı. Yol üzerinde turist otobüsleri için cepler açılıyor.
 • Alan içerisinde mevcut durumda kullanışsız mekanlara neden olan ve bakımsız görünen duvarlar yenilenmiş ve kot farklılıklarından dolayı yeni duvarlar oluşturulmuştur.
 • Kaldırım boyunca gerekli noktalarda yol sınır elemanı (h:70 cm) kullanılmış olup, yaya yolu olarak ayrılmış sokak girişlerinde servis amaçlı açılabilmesi için hidrolik bariyer öngörüldü.
 • Kapalıçarşı girişi – Beyazıt Cami ve meydan bağlantısında dükkanları ve yeme içme alanları terasları ile yeni geniş bir Kapalıçarşı meydanı oluşturuldu.
 • Beyazıt Meydanı’na Ordu Caddesi yönünden çıkış geniş basamak sistemi ile sağlanmakta olup, basamakların yanında beton ve ahşap oturma alanları oluşturulacak.
 • Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi ve Merkez Kütüphanesi arasında mevcut durumdaki basamak sistemi yenilenerek merdiven altında çıkan boşluk, tuvalet olarak projelendirilmiştir. Aynı bölgede engelli kullanıcıların üst kota ulaşımı için asansör düşünülmüştür.
 • Proje alanı içerisinde yer alan tescilli anıt ağaçların tümü korunmuştur.
 • İstanbul Üniversitesi ana giriş kapısı önünde, meydan alanını ve çevredeki anıtsal yapıları izleme amaçlı seyir basamakları tasarlanmıştır. Basamaklar arasında duvar üstü ve ahşap oturmalar bulunmaktadır. Engelli kullanıcıların meydandan Besim Ömer Paşa Caddesi’ ne ulaşabilmeleri için yeşil doku ile çevrelenmiş rampalı bir geçiş oluşturulmuştur.
 • Ordu caddesi – Vezneciler bağlantısı Kimyager Derviş Paşa Sokak mevcut tasarımına fazla müdahale edilmeden bakımsız durumda olan döşeme doğal dokuya uygun malzeme ve yeşil alanlar ile restore edilmiştir. Hamam, Enstitü ve Merkez Kütüphanesi arasında kalan sokaklarda mevcut durumda merdivenler korunmuş, kotlara uygun olarak zemin malzemesi yenilenmiştir.
 • Meydan içerisinde Çınaraltı ve Marmara Kıraathaneleri eski yerlerinde konumlandırılmış ve bu yapılar tek katlı taşınabilir hafif yapılar olarak tasarlanmıştır.
 • Vezneciler metro istasyonu yaya bağlantısı ve İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümü arasında Bozdoğan Kemeri Caddesi bitiminde yer alan otobüs bekleme alanı korunmuştur.
 • Darülfünun alt geçiti uygulama projesi kapsamında geçitin Vezneciler yönü meydan girişi doğuya doğru kaydırılmış, alt kısımdaki dükkanlar ve meydana kademeli ulaşım kaldırılarak, bu yönden gelen kullanıcıların rampalı bir yol ile meydana engelsiz ulaşımı sağlanmıştır.
 • Darülfünun geçidi girişindeki Bedaş binaları ve Karakol yapısı korunmuş, ön cephe duvarları ve korkulukları yenilenmiştir. Bedaş binası altındaki tescilli sarnıcın ön cephesi cam duvar ile çevrelenerek sergilenmesi ve korunması sağlanmıştır.
 • Fuatpaşa Caddesi üzerinde ani değişken kot iniş ve çıkışları mümkün olan koşullarda duvar ve merdivenler ile düzenlenmiş olup, kapı girişleri için uygun çözümler yapılmıştır.
İlginizi Çekebilir
Sılayolu'nda işinize yarayabilir: Büyükelçilik ve konsolosluk bilgileri
İlginizi Çekebilir
Amatör balıkçılara sosyal mesafe çemberi

Kaynak: www.ibb.istanbul

Tarihi Yarımada

Tarihi yarımada

Tarihi Yarımada

Tarihi yarımada

Tarihi yarımada

Tarihi Yarımada
Fotoğraflar: www.ibb.istanbul

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

seyahat

Başkasının Kovid-19 testiyle seyahat etmeye çalışan kişiye hapis cezası

Başkasının Kovid-19 testiyle seyahat etmeye çalışan kişiye hapis cezası Belçika'da başkasına ait Kovid-19 test sonucuyla ülke dışına gitmek isteyen bir kişiye 1 yıl hapis cezası...

İlginizi Çekebilir

thy

THY ile yurtiçi 44 TL

Türk Hava Yolları, kış ayları için 44 TL'ye Türkiye içi uçuş imkanı sunuyor. Kış aylarında Türkiye içinde uçmak isteyenler, Türk Hava Yolları'nın indirimli fiyat tarifesinden...