Tarihi köprüler elden geçiyor

35
köprüler

Tatil

Tarihi köprüler elden geçiyor

Türkiye’de 2 bin 378 adet taş, ahşap, demir ve betonarme tescilli tarihi köprü bulunuyor. Yurt dışında çoğunluğu Bosna Hersek’te olmak üzere 316 adet Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi köprünün durumu ile de yakından ilgilenen Türkiye, Ata yadigârı köprüleri gün yüzüne çıkarmayı sürdürüyor.

2020’de 57 köprü restore edildi

2003 yılından bugüne 373 adet tarihi köprünün restorasyon çalışmaları tamamlanan Türkiye’de sadece 2020 yılında 57 köprü restore edildi ve turizme kazandırıldı. Tarihi Malabadi Köprüsü, Kızılin(Göksu) köprüsü, Taşköprü(Kastamonu), Büyükçekmece (Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü) ve Ani ( Ocaklı) Köprüsü gibi yapıldıkları dönemde önemli işleve sahip olan köprülerin restorasyonlarının tamamlanarak tekrardan kültür mirasına kazandırıldığının altını çizen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, restorasyon çalışmalarının bu yıl da süreceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir
Ukrayna Havayolları’na ait uçak düştü mü düşürüldü mü?

Tarihi

11 köprüde çalışmalar devam ediyor

Bakanlık, tarihi Sangarios (Justinianus) Köprüsü, İkizdere (Çatma Köprüsü), 19. yy. Osmanlı Döneminde inşa edilmiş olan ve günümüze büyük oranda özgün detayları ile ulaşan Çankırı İlindeki tarihi Çaylı, Güvem, Yurtpınarköyü, Bayramören Köprüleri ile Kastamonu ilindeki Aktaş, Çakırlar, Dörtocak, Yakaören ve Damlaçay Ahşap Köprülerinin çalışmalarını ulusal ve uluslararası restorasyon ilkelerine göre devam ettiriyor.

Tarihi köprüleri vatandaşlarla buluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Hem kültür tarihi hem de teknoloji tarihi açısından büyük önem arz eden ata yadigarı tarihi köprülerin belgelenmesi, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, aslına uygun olarak restore edip, korunmasını sağlıyoruz. Bu tarihi köprüler ülkemizin önemli değerleridir. Tarihi köprülerimizi turizme kazandırıyoruz. Daha nice yol, köprü, han ve hamamların yapımı ve onarımlarını hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Tarihi

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin