sınır
Advertisement

Tansiyon giderek yükseliyor: Sınırda neler oluyor?

Kosova’da siren sesleri duyulmaya başladı. İki ülke arasında gerilimin nedeni ise Kosova’nın sınırdaki geçişler için uygulamaya koymaya hazırlandığı yeni plaka yasası.

Kosova’da bulunan yasa dışı araç plakalarının değiştirileceği ve plakaların RKS yani Kosova Cumhuriyeti plakalarına dönüştürülmesi kararı daha önceden alınmış ve 1 Ağustos ile 30 Eylül tarihleri aralığında uygulamaya konulacağı ifade edilmişti. Ancak bu karara hazırlık süreci tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Alınan karar 1 Eylül’e kadar ertelendi

Getirilecek yeni yasa ile birlikte Kosova kimlik kartı ile Kosova plakası alma zorunluluğu, Kosova’da yaşayan Sırpları kızdırdı ve bunun üzerine Sırplar, ülkenin kuzeyinde bulunan sınır geçişlerini kapattı. Yaşanan gerilim sonrası kararın 1 Eylül’e ertelendiği ilan edildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı: ”Kosovalı Sırplara teşekkür ederiz ”

Kosova basınında yer alan haberlere göre teslim olmayacağını ve alınan bu karardan Sırbistan’ın galip geleceğini ifade eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosovalı Sırplara teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Avrupa’nın en genç üyesi olan Kosova Başbakanı, demokratik Cumhuriyet için gece gündüz demeden çalışacaklarını ifade ederken, sınırı kapatan Kosovalı Sırpları kınadığını dile getirdi.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin