Sürücüler dikkat! Kış gelmeden akülerinizi kontrol ettirin

87
Sürücüler

Tatil

Sürücüler dikkat! Kış gelmeden akülerinizi kontrol ettirin

Sonbaharın gelişiyle hava sıcaklıkları soğumaya başlarken, araç sahiplerinin kış öncesi bakım zamanı geldi. Kış öncesi bakımda araç sahiplerinin yapması gerekenlerin başında ise akü kontrolü geliyor. Akülerin soğuk havada daha az güç ürettiğine dikkat çeken uzmanlar kış gelmeden araçların aküsünün mutlaka kontrol ettirilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Yaz aylarında sorunsuz çalışan araçlar kış aylarında soğuk nedeniyle çalışmayabiliyor. Aküler kimyasal yapılar oldukları için 27 derecede yüzde yüz çalışan akü sıfır derecede yüzde 65 güç üretebiliyor. Hatta eksi 18 derecede bu oran yüzde kırklara kadar düşebiliyor. Kış aylarında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için mutlaka akü kontrolü gerekiyor.

Akü değiştirilirken nelere dikkat edilmeli?

Akü değiştirilirken dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayan Yamanlar Otomotiv Makine Mühendisi İlker Babadağ, “Aracımıza hem boyut olarak hem de teknik özellik olarak uygun olan aküyü seçmeliyiz. Akülerin üzerinde yer alan 12V, 60 Ah gibi değerler bulunur. Bu değerlerin hepsinin ayrı bir anlamı vardır. Araçlar 12V elektrik ile beslenir. Akü üzerinde bu değer belirtilmiştir. 12V’un yanında 60Ah ya da 75Ah gibi bir değer bulunur. Bu akünün kapasitesidir. Araç park halindeyken ya da alternatör arızalanırsa aracınızın elektrik sistemine güç vermeye yardımcı olur. Yani 60 Ah bir aküye 10A’lik bir ampul bağlarsak, bu akü 6 saat boyunca bu ampulü besler. Bir de akü üzerinde CCA (Cold Cranking Amps), Soğuk Marş Akımı değeri vardır. Bu değer -18°C de 30 saniye boyunca akünün verebileceği maksimum akımdır. Aracı çalıştırmak için gereken esas değer CCA değeridir, akü kapasitesi değildir. Bu nedenle akü seçiminde öncelikle bu değer esas alınmalıdır” diyor.

İlginizi Çekebilir
Kadınların tatil öncesi sorunu selülit: Doğal yöntemlerle tedavi mümkün

Araçlardaki ekstra donanım aküyü nasıl etkiler?

Müzik ve görüntü sistemleri sonradan eklenen araçlar için yüksek kapasiteli akü seçilmesi gerektiğini ifade eden Babadağ, “Eğer aracımızda sonradan takılmış müzik sistemi gibi ekstra donanım var ise bu durumda yüksek Soğuk Marş Akımı değeri ile beraber yüksek kapasiteli akü seçilmelidir. Ayrıca ekstra donanım ile beraber tüketilen toplam enerji, araç üreticisinin tasarımından daha da yüksek olacağı için alternatörün ürettiği enerji kontrol edilmeli, gerekirse daha büyük bir alternatör takılmalıdır. Aksi takdirde ne kadar büyük kapasiteli akü de alsanız, alternatörün ürettiği enerji aküyü doldurmaya yetmeyeceği için bir süre sonra büyük kapasiteli akü de yetersiz kalacaktır. Kış aylarına yaklaşırken sürücüler akü ile beraber mutlaka aracın alternatörü (şarj sistemi) de kontrol ettirilmelidir. Dünyanın önde gelen akü üreticilerinin önerdiği alternatör voltajı 13.8 ile 14.4 V arasındadır.” diye ekliyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin