pasaport
Advertisement

Süresi geçen pasaportla Türkiye’ye uçabilir miyim?

Bazı vatandaşlarımız, izin sezonu öncesi pasaport sürelerinin geçtiğini fark ediyor. Yeni pasaport çıkarma uzun süreceğinden, Türkiye’ye seyahat etme konusunda endişe yaşıyorlar. Bir okurumuz Turizmavrupa sayfamıza şu soruyu yöneltti: “Merhaba biz Türk vatandaşıyız. Ailemizle birlikte Türkiye’ye uçacağız. Fakat ben eşim ve büyük oğlumun pasaportu yetişmeyecek yenileme süresi. TC kimlikle uçabilir miyim? İsviçre oturumum var. Vatandaşı değiliz sadece oturum kartı. Konsolosluk uçabileceğimi söyledi. Acaba doğrumu, cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.”

Bakanlık ne diyor?

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasında da belirtildiği gibi bu durumlarda kişiye “Geçici Pasaport” veriliyor. Bu pasaportla sorun yaşamadan Türkiye’ye uçabiliyorsunuz. Ancak oraya vardığınızda yeni pasaport çıkarttırıyorsunuz. Bakanlık şu bilgiyi veriyor:  “Geçici pasaport, pasaportun kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin sona ermesi, Türkiye’ye sınırdışı edilme ve Dış Temsilciliklerimiz tarafından yapılacak değerlendirmeye göre acil durumlarda (sağlık sorunu, bir yakınının vefatı gibi) düzenlenmektedir. Geçici pasaport, adına düzenlendiği kişinin yalnızca Türkiye’ye veya mukim olduğu (yaşadığı-ikamet ettiği) yere seyahat etmesini sağlar. Geçici pasaport ilke olarak bir ay geçerlilik süreli düzenlenmekle birlikte, seyahat güzergahındaki ülkelerden en az birinin daha uzun süreli pasaport taşıma koşulu araması gibi istisnai durumlarda en fazla bir yıl geçerlilik süreli olarak düzenlenebilir.

Yeni başvuruda bulunun

Geçici pasaport tek yönlü bir pasaport niteliğinde olup, dönüşü sağlamaz ve seyahat sonunda geçerliliğini yitirir. Geçici pasaport kullanımı sonrası seyahatler için Türkiye’den ya da ikamet edilen ülkedeki Dış Temsilciliğimizden yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Geçici pasaport için pasaport defter bedeli veya harç tahsil edilmez.

Sadece kimlikle uçabilir miyim?

Okurumuz, sadece kimlikle Türkiye’ye uçmanın mümkün olup olmadığını sormuş. Kurallar gereği sadece Türk kimliği ile seyahat mümkün değil. Yani kişi mutlaka pasaportla seyahat etmeli. Avrupa’daki anlaşmalar gereği süresi geçeli henüz 1 yıl olmamış pasaportla da seyahat mümkün. Bu kural Türkiye için de geçerli. Yani kişi yanına süresi geçen pasaportunu alarak da uçabilir. Ancak Havalimanında herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız işinizi garantiye alın ve yaşadığınız bölgedeki Türk konsolosluğundan geçici pasaport çıkarttırın. Bu şekilde daha rahat bir yolculuk yaparsınız.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin